„Nemíníme mlčky přihlížet“. Opoziční strany budou sjednocovat postoj proti Zemanovi

„Nemíníme mlčky přihlížet“. Opoziční strany budou sjednocovat postoj proti Zemanovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéfové opozičních stran se v úterý sejdou před jednáním Poslanecké sněmovny, aby koordinovali své postoje vůči výrokům prezidenta Miloše Zemana ke kauze Čapí hnízdo. Schůzku inicioval předseda ODS Petr Fiala. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je třeba vyslat signál, že opozici nejsou lhostejné útoky na právní stát. Prezident ve čtvrtek řekl, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), využije svého ústavního práva abolice a trestní stíhání zastaví.

Sám Fiala nepředpokládá, že by opozice něco zásadně ovlivnila, ale myslí, že je potřeba nesouhlas vyjádřit nahlas. „Každý umí počítat a každý pozná ústavní a politické možnosti opozice. Ale nemíním mlčky přihlížet. Veřejnost musí vědět, kdo kde stoji a co považuje za normální a co už ne,“ uvedl předseda ODS pro Echo24.

Předseda TOP 09 upozorňuje, že Zeman by svojí připadnou abolicí Andreje Babiše neporušil ústavu, přesto je takovéto rozhodnutí nepřijatelné. „Čekám spíše výměnu informací a postojů, nás tam bude zastupovat první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová. My můžeme samozřejmě prezidenta výrazně kritizovat, že to je naprosto nestoudné, že o tom vůbec uvažuje, ale na druhou stranu bych rád upozornil na to, že z formálně právního hlediska své pravomoci Zeman nepřekračuje. Ústava nedává žádné limity, že by směl abolici udělit pouze v případě nějakých humanitárních důvodů. Tudíž reakce na pana prezidenta by měla být spíše politická, ale nemůže být ústavně právní,“ vysvětlil pro Echo24.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného však Zeman svým chování ústavní zvyklosti narušuje. „Je zjevné, že ty vyjádření okolo abolice a dlouhodobé snahy tady v rámci mocenských her vykolíkovat jinak politické hřiště a to bez ohledu na ústavu a parlamentní systém vlády jsou tak závažné, že se nemůžeme jen tvářit, že se nám to nelíbí. Očekávám, že se tedy dokážeme sjednotit na společném postoji k této hře premiéra a prezidenta, která je pro nás nepřijatelná. Je zřejmé, že žádné přímé kroky v tomto konat dle zákona nemůžeme, ale mlčet by bylo v tuto chvíli chybou,“ uvedl Výborný pro Echo24.

Pirátský předseda Ivan Bartoš zase upozorňuje na Zemanovy dřívější výroky ohledně případné abolice. „Zatím jsme spolu jen krátce telefonicky hovořili. Nic konkrétního nezaznělo. Postoj za Piráty je poměrně jasný. Pan prezident by do živého případu neměl zasahovat ani hypotetickými úvahami o abolici. Navíc sám občanům před volbami slíbil, že tento nástroj věci premiéra nepoužije,“ řekl Bartoš pro Echo24.

„Pro nás je důležité, aby sněmovna v tuto chvíli projednala s schválila ve 3. čtení poslanecký návrh, který by zavedl oproti možnosti, kdy vláda muže odvolat nejvyššího státního zástupce, proces kárného řízení, aby se v rozhodnutí v kauze zajistila maximální svoboda v rozhodování státního zástupce. Výroky pana prezidenta pojďme řešit po tom,“ dodal.

Že se podaří nalézt společnou řeč opozice si myslí předseda STAN Vít Rakušan. „Společný postoj v bodě “abolice” se, dle mého soudu, podaří naformulovat. Otázkou diskuse bude jistě forma. Ale to bych skutečně nechal až na zítra, můj názor řeknu nejprve kolegům z ostatních stran,“ uvedl pro Echo24.

Pražské městské státní zastupitelství nedávno zastavilo trestní stíhání Babiše i dalších obviněných v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Rozhodnutí je pravomocné. Městské státní zastupitelství ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může usnesení zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

Vojtěch Šeliga