Rukojmí talibánských ozbrojenců

Ozbrojenci Tálibánu zajali při útoku 100 lidí jako rukojmí

Rukojmí talibánských ozbrojenců
Ozbrojenci Tálibánu zajali při útoku 100 lidí jako rukojmí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Více než 100 rukojmí včetně žen a dětí zajali ozbrojenci z hnutí Tálibán při útoku v severoafghánské provincii Kunduz. V zemi má od pondělí začít platit tříměsíční příměří, které v neděli ohlásil prezident Ašraf Ghaní. Vůdce Tálibánu maulví Hajbatulláh Achúndzáda ale oznámil, že nevyhlásí ani čtyřdenní příměří po dobu svátku íd al-adhá a že boje proti afghánské vládě budou pokračovat.

Tálibán únos potvrdil. Podle prohlášení mluvčího Zabiulláha Mudžáhida byli terčem příslušníci bezpečnostních sil, které si Tálibán ponechá v zajetí, ovšem civilisty propustí. Agentura AP mezitím informovala, že vládní síly osvobodily 149 lidí unesených Tálibánem. V zajetí zůstává 21 rukojmí. Tuto zprávu ovšem jiné zdroje nepotvrdily.

Hnutí Tálibán se chystá propustit nejméně 500 svých zajatců, aby mohli strávit s rodinami a přáteli svátek íd al-adhá, který patří mezi nejvýznamnější svátky islámu.

Prohlášení vůdce Tálibánu vneslo světlo do nejasností kolem možného příměří. Zdroje Tálibánu dříve oznámily, že se vůdci hnutí předběžně dohodli na čtyřdenním příměří po dobu svátku íd al-adhá, ale že ho ještě neschválil nejvyšší vůdce hnutí maulví Hajbatulláh Achúndzáda.

Achúndzáda už v sobotu prohlásil, že v Afghánistánu nebude mír, dokud v zemi budou „okupanti“. Rovněž sdělil, že jeho hnutí zůstává věrné závazku dosáhnout „islámského cíle“, tedy afghánské svébytnosti a ukončení války.

Povstalci zastavili tři autobusy na silnici nedaleko města Chánabád a unesli cestující. Ozbrojenci patrně hledali vládní zaměstnance nebo členy bezpečnostních sil, uvedl šéf provinční rady Muhammad Júsuf Ajúbí. V autobusech podle něj mohlo být celkem 300 až 400 lidí.

„Rozhodli jsme se zajmout tyto autobusy, protože naše špionáž zjistila, že v nich pojede do Kábulu mnoho mužů pracujících pro bezpečnostní síly,“ uvedl Mudžáhid. „Odvezli jsme ty autobusy na bezpečné místo, abychom zabránili střetům, a nyní zjišťujeme, kdo je členem bezpečnostních sil,“ dodal s tím, že civilisté budou vbrzku propuštěni.

,

20. srpna 2018