Češi v Iráku: vojenští policisté a chemici jsou stažení na základnách. Návrat je nejasný
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čeští vojáci v Iráku po zabití íránského generála Kásima Solejmáního přerušili výcvik místních vojáků a zůstávají na svých základnách. Aktuálně jich v zemi v rámci mise NATO působí do 40. Jde především o příslušníky Vojenské policie a výcvikovou jednotku chemického vojska, přičemž tyto jednotky jsou doplněny o specialisty v rámci velitelství. Informace redakci Echo24 sdělila mluvčí Generálního štábu Armády ČR Magdalena Dvořáková.
Naši vojáci jsou v pořádku. Momentálně je výcvik místních jednotek pozastaven, takže vojáci zůstávají na svých základnách. Monitorujeme nadále situaci, abychom případně mohli zareagovat. Podléháme velení NATO,“ řekla pro Echo24 Dvořáková. V Iráku aktuálně dle ní působí do 40 příslušníků Armády ČR.
V Iráku působí zejména výcvikové jednotky v rámci operace Inherent Resolve a NATO Mission in Iraq. Jedná se o výcvikovou jednotku Vojenské policie a chemického vojska. Dále v Iráku jsou také čeští specialisté na různých velitelství misí Inherent Resolve a a NATO Mission in Iraq. Jádro tvoří členové 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.
Návrat v únoru? Nejasné
Většina těchto vojáků by se do ČR měla vrátit již v únoru. Jak příslušníci výcvikové jednotky Vojenské policie, tak členové chemické jednotky v Iráku působí od srpna loňského roku. Mluvčí Generálního štábu Armády ČR však pro Echo24 řekla, že by se v únoru tito vojáci měli vrátit podle dosavadního stavu, ale nelze odhadnout, zda se nyní po smrti Solejmáního nezmění. Zbylí vojáci na různých velitelství a zastoupení mají rotaci individuální.
Americká armáda při pátečním nočním raketovém útoku v Bagdádu zabila íránského generála Kásema Solejmáního a několik dalších lidí včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Útok vyvolal rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Podle USA připravoval Solejmání útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území. USA doporučily svým občanům, aby Irák urychleně opustili. Pentagon vysílá do oblasti dalších zhruba 3000 vojáků.
NATO oznámilo, že pozastavuje výcvikovou misi v Iráku, kde působí i čeští vojáci. Jejím cílem je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát.