Konec Babišova prvního sluhy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policií kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby vyšetřovaný první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek je pozoruhodný politický typus. Umí desítky minut souvisle hovořit o libovolném tématu, aniž odpoví na jedinou otázku. A tváří se u toho úplně samozřejmě. Jako by právě posluchači osvětloval niternou podstatu věci, na niž je tázán. Naplno to rozjel před Poslaneckou sněmovnou, kde si sám (podle všeho na nátlak svého Šéfa Andreje Babiše) vyžádal prostor, aby zákonodárcům vysvětlil, jak se zapletl do tendru na mýto a vztahů mezi šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem a ředitelem Kapsche Karlem Feixem. Policie u Faltýnka udělala domovní prohlídky. Zabavila mu počítač i telefon. Z příkazu k domovní prohlídce, který citoval deník Právo, vyplývá, že policisté se pod dozorem olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana chystají požádat sněmovnu o vydání Faltýnka k trestnímu stíhání.
Jaroslav Faltýnek hovořil ve čtvrtek 14. března před poslanci přes dvacet minut. Podal jim podrobný referát, co se dělo kolem mýta. Úplně se ale vyhnul odpovědi na otázku, jakou on v případu mýto skutečně sehrál roli. Na rozuzlení si budeme muset ještě nějakou dobu počkat – do chvíle, než žalobci případně o Faltýnkovo vydání požádají a sněmovna o něm bude jednat.
Stejnou schopnost zdánlivě fundovaně mluvit a nic neříct předvádí Jaroslav Faltýnek pravidelně před televizními kamerami. Tam vyráží vždycky, když se Andrej Babiš nebo hnutí dostanou do nesnází. Krizový komunikátor Faltýnek s chladnou tváří smějícího se zabijáka vyrazí a jede. Nenechá se vytočit, jako se to pravidelně stává jeho Šéfovi. Neútočí, nikoho neuráží. Mluví a mluví, obratně se vyhýbaje konkrétním otázkám. Sebelepší moderátor proti Faltýnkovi nemá šanci. Druhý muž ANO si scénář svých vystoupení řídí sám. Nikdo z něho nikdy nedostal nic, co by Faltýnek nechtěl říct. Předseda babišovských poslanců má svoji komunikační strategii přesně promyšlenou. Potřebuje k ní kameru. Ta mu dává prostor řídit si své vystoupení a nedat šanci novináři, který s ním rozhovor vede. Proto nedává žádné rozhovory, které vyjdou ve formě přepisu. Nemá nad nimi kontrolu. Velké interview poskytl jen jednou. Týdeníku Respekt v květnu 2015. Sám to považuje za velkou chybu, kterou už nechtěl opakovat. Autorce tohoto článku slíbil velký rozhovor pro Týdeník Echo několikrát. Vždycky při setkání před studiem v České televizi. „Zavolejte. Pokecáme. Moc rád.“ Nikdy k tomu nedošlo. Velký, profilový rozhovor s Jaroslavem Faltýnkem ale nezískal ani nikdo jiný. Včetně deníků z Babišova svěřenského fondu.
Protřelý politický operátor z Agrofertu
Nejsme politici, makáme, křičel Andrej Babiš, když rozjížděl svůj spolek ANO. Jeho dvojkou byl ale Jaroslav Faltýnek s pětadvacetiletou politickou praxí. Uměl po hraně mezi politikou a byznysem chodit. A Babiš jeho know-how od začátku využíval. Faltýnek nebyl žádným klukem z plakátu na jedno použití jako Martin Stropnický, Pavel Telička nebo Martin Komárek. Faltýnek byl protřelý politický operátor, který za sebou při vstupu ANO do vlády měl zároveň třináct let práce pro Agrofert. Do politiky vstupuje v rodném Prostějově, kde od roku 1984 pracoval jako agronom v JZD Lešany. V roce 1990 se stává zakládajícím členem Zemědělské strany, což je přes různé fúze politických subjektů předchůdce dnešní marginální strany Moravané. Už v roce 1994 ale Faltýnek kandiduje do zastupitelstva v Prostějově v barvách ČSSD. Svůj mandát úspěšně obhajuje až do roku 2010. Od roku 1990 až do roku 2012 je navíc v Prostějově radním.
Neomezuje se jen na komunální politiku. V roce 2000 je poprvé za sociální demokraty zvolen do zastupitelstva Olomouckého kraje. Po čtyřech letech nekandiduje. Vrací se ale znovu v roce 2008. Faltýnkův životopis není příběhem žádného politického amatéra, ale velmi zkušeného politika. Nikoho jiného s takovou výbavou Andrej Babiš při startu svého protestního hnutí ANO v roce 2011 nemá.
Faltýnek proto už rok nato opouští sociální demokracii a přestupuje do Babišovy stáje. „Jsem bytostný sociální demokrat, ale když mi Šéf řekl, že mě potřebuje, tak jsem šel,“ vysvětluje změnu dresu. Ve volbách na podzim 2013 je lídrem olomoucké kandidátky babišovců. V té době je již místopředsedou hnutí a po volbách mu Andrej Babiš dává na povel poslanecký klub ve sněmovně, aby se sám mohl věnovat vládnímu angažmá na postu ministra financí. Faltýnek se ujímá řízení tvrdou rukou manažera Agrofertu. ANO pod jeho taktovkou vždy hlasuje tak, jak Babiš potřebuje. Excesy se netolerují. Do jediné rebelie se pustí poslankyně Kristýna Zeilenková – a klub krátce poté opouští.
Revír Praha–Brno–doprava
Jaroslav Faltýnek je od začátku Babišovou dvojkou. Zdaleka se ale neomezuje na poslanecký klub. Své know-how z komunální politiky začíná prakticky využívat ve chvíli, kdy hnutí ANO ve volbách v roce 2014 získává posty primátorů Prahy i Brna. Ty si Faltýnek bere do svého referátu. Ze začátku se to projevuje především v Praze. Slabá a zmatená primátorka Adriana Krnáčová dělá chyby. Město není schopna vést a ztrácí Babišovu důvěru. Pravidelně se spekuluje o tom, kdy se jí zbaví. Faltýnek si zprvu na Babišův příkaz bere nad Prahou kontrolu. Zaměřuje se především na městské firmy, kam si rutinně dosazuje své lidi.
Pravou rukou je mu přitom jeho dobrý známý z moravských časů, advokát Květoslav Hlína. Před rokem 1989 pracoval na Okresním soudu v Chrudimi, poté na prokuratuře v Přerově, od roku 1991 se věnuje advokacii. Dlouho pracoval pro Babišův Agrofert. V Praze byl až do nástupu Krnáčové k moci zcela neznámou figurou. Postupně si ale přerovský advokát, vůdčí postava kanceláře HSP & Partners, získává v metropoli až překvapivě silné postavení. Především v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DP). Právě tam je Hlína se svým synem Jakubem nejaktivnější.
Do čela DP nastupuje Martin Gillar, svého času koncipient v Hlínově kanceláři. Připoutal pozornost i tím, že dělal primátorce Krnáčové garde na společenských akcích a plesech. Sám Hlína nemá v DP žádnou oficiální funkci. To mu ale nebrání, aby za něj vyjednával. Český rozhlas Radiožurnál loni v dubnu dokumentoval, jak to prakticky fungovalo. V Praze-Vysočanech, kde má DP sídlo, se v lednu 2018 odehrálo následující obchodní jednání. Na jedné straně seděli zástupci dopravce, na druhé představitelé společnosti Eltodo v čele s její šéfkou, rumunskou podnikatelkou Monou Sandescovou. „Najednou se otevírají dveře a přijde nějaký pán, posadí se do čela stolu a začne úřadovat. A já říkám: ‚A vy jste kdo?‘ A ten na mě koukal, jako kdybych ho opařila horkou vodou. ‚Já jsem doktor Hlína.‘ A já říkám: ‚A vy jste tady proč?‘ A on: ‚Já zastupuju Dopravní podnik‘,“ vypráví Radiožurnálu šéfka Eltoda.
Kromě Prahy si Faltýnek bere pod neformální patronát i dopravu, kde má ANO svého slabého ministra Dana Ťoka, a Brno, kde primátoruje v jeho dresu Petr Vokřál. Právě rejdy v těchto vodách vedou k Faltýnkovu současnému policejnímu vyšetřování. V Brně nasazuje svého syna Jiří Faltýnka, který se za hnutí ANO stává brněnským zastupitelem a dostává na starost městské firmy. Především Teplárnu Brno, kde je nejdřív místopředsedou představenstva a později členem dozorčí rady. Právě tady se rozdělují stamilionové zakázky. Po domovních prohlídkách v bytech Faltýnka seniora přichází MF Dnes z Babišova svěřenského fondu se zprávou, jak si mladý Faltýnek levně pořídil vilu od jednoho z podnikatelů, kteří byli v Brně obviněni ze zločinného spolčení při veřejných zakázkách. To je asi nejlepší důkaz toho, že Babiš po policejním zátahu hodil starého Faltýnka přes palubu. Když někoho ze straníků začnou ostřelovat Babišova média, je to jasná ukázka, že ho Šéf odepsal.
Vedle vlastního syna je druhým Faltýnkovým mužem v Brně Jiří Švachula. Bývalý místostarosta městské části Brno-střed byl ve stejný den, kdy Ištvan a policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali u Faltýnka doma, obviněn ze zločinného spolčení u veřejných zakázek. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až 16 a půl roku vězení. Švachula je pozoruhodná postava. Vekslák z předlistopadové éry začínal ve svobodných poměrech jako majitel první brněnské zastavárny. Už v roce 1990 zároveň rozjíždí v letohrádku pod hradem Špilberk v centru Brna jednu z prvních galerií – Aspekt. Na jejích internetových stránkách se uvádí, že Jiří Švachula je nejen majitelem, ale „zároveň kurátorem a architektem všech výstav a také autorem knih, jež byly v Galerii Aspekt vydány“. V rozsáhlém uměleckém repertoáru galerie se ale nenajde odkaz, že by tam vystavoval Švachulův politický souputník Jaroslav Faltýnek, který se věnuje abstraktní malbě.
Vedlejší produkt lovu brněnských mafiánů
Za Faltýnkovy správy resortu dopravy se Švachula, který se aktivně věnuje stranické politice ANO v Brně, stává členem dozorčí rady státní firmy ČD Cargo. A také členem rozkladové komise Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS). Rozhoduje mimo jiné i o stížnostech firmy Kapsch na prohru ve vládním tendru na mýto.
Švachula zaplouvá do brněnského kriminálního prostředí. Blízko má i k majiteli bezpečnostní agentury, podnikateli iráckého původu El-Talabanimu, kterého policie obviňuje už v roce 2017 z obchodu s policejními informacemi a daňových podvodů. Právě El-Talabani se podle policejních informací, které zveřejnil Český rozhlas, rozhodl, že se přes Švachulu přisaje v Brně na hnutí ANO a pokusí se přes něj dostat i do vyšších pater Babišova hnutí. El-Talabani nyní figuruje v případu obviněného Švachuly jako spolupracující obviněný.
El-Talabani v červnu 2016 podle policistů dorazil i na oslavu Švachulových narozenin. Zkraje roku 2017 si policisté u jednoho z odposlechnutých telefonů poznamenali i jméno druhého muže ANO a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka. „Hovor potvrzuje skutečnost, že se El-Talabani stýká s vysoce postavenými politiky, jmenuje Jaroslava Faltýnka (...). El-Talabaniho slova o tom, že nedostal špunt do zadku, mohou naznačit skutečnost, že El-Talabani měl s Jaroslavem Faltýnkem obchodní vztah, zřejmě veřejné zakázky, a je zde nějaký dluh,“ uvedl detektiv, svou úvahu ovšem tehdy v policejních dokumentech nedoložil. Spojitost s brněnským vlivným podnikatelem sám Faltýnek už tehdy odmítl.
Právě tady nejspíš začíná cesta policistů k Faltýnkovi, kterého začínají odposlouchávat a dostanou se k jeho schůzkám o mýtném s šéfem Kapsche Karlem Feixem a předsedou ÚHOS Petrem Rafajem. Babišova dvojka je podle všeho vedlejším produktem v odchytu brněnských mafiánů.
Zásadní otázka je, jestli Jaroslav Faltýnek rejdil v Praze, Brně a na dopravě na vlastní pěst, nebo s vědomím Andreje Babiše. Tedy v zájmu svém, nebo v zájmu hnutí. Fakt je, že Faltýnek se začal od Babiše emancipovat k sólovým akcím. Z řady z nich byl Babiš údajně zděšen, jako když zjistil, že se v Praze před komunálními volbami Piráti dostali k informacím o vysokých odměnách v městských firmách, které tam kasírovali Faltýnkem dosazení lidé. Začal mít dojem, že aktivity prvního z jeho sluhů mohou začít hnutí ohrožovat. Od policií vyšetřovaného Faltýnka dal velmi rychle ruce pryč. Faltýnkovo vyšetřování však má pro Babiše i výhodu: odvrací veřejnou pozornost od jeho vlastního obvinění z dotačního podvodu.