Skrze UNICEF se dostala pomoc k 1,5 milionu jemenských rodin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Téměř 1,5 milionu jemenských rodin, kterým hrozí hladomor, obdrželo finanční pomoc od zástupců Dětského fondu OSN (UNICEF). Stalo se tak na základě humanitární programu za 200 milionu dolarů (4,4 miliardy Kč), který financuje Světová banka. Informovala o tom v pondělí agentura AP. Ve válkou zmítaném Jemenu podle OSN panuje jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě a nějakou formu pomoci tam potřebuje více než 22,2 milionu lidí.
Regionální ředitel UNICEF Geert Cappelaere dnes oznámil, že finanční pomoc se dostala ke zhruba devíti milionům lidí a umožnila jim si koupit jídlo a léky pro děti, z nichž většina trpí hladem. Každá rodina prý obdržela zhruba 30 dolarů (664 Kč).
"Malý obnos může těm nejzranitelnějším a nejchudším obrovsky pomoci," uvedl Cappelaere a zároveň vyzval mezinárodní společenství, aby více usilovalo o ukončení konfliktu v Jemenu.
Šlo o druhé rozdělení finanční pomoci v rámci programu. Další rodiny obdrží peníze v srpnu.
Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.
Mluvčí arabské koalice Turkí Málikí dnes večer informoval o významném pokroku provládních sil. Jemenští vojáci se podle něj dostali již do vzdálenosti 20 kilometrů od největšího jemenského přístavu Hudajdá, který kontrolují povstalci z řad Húsiů. "Do Hudajdá zbývá asi už jen 20 kilometrů a operace nadále pokračuje," řekl Málikí s tím, že cílem akce je "vrátit město do rukou právoplatné jemenské vlády".
Agentura AP s odvoláním na svědky v neděli informovala, že tvrdé boje mezi provládními silami a šíitskými povstalci si za poslední čtyři dny vyžádaly více než 150 mrtvých. Za velkým množstvím obětí stojí právě operace vládních sil, které se snaží dobýt oblasti na západním pobřeží, které mají pod kontrolou povstalci. Jejich spojenec, tedy koalice pod vedením Saúdské Arábie, na rebely útočí rovněž ze vzduchu v provincii Saada na severozápadě země. Právě tato provincie je baštou povstalců.