Česko zachvátila nákupní panika. Lidé kvůli koronaviru vykupují trvanlivé potraviny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko dosud nemá jediného občana, u kterého by byl potvrzen nový typ koronaviru. Přesto Češi na nic nečekají a skupují nejen roušky a respirátory, ale nově i trvanlivé potraviny. Internetové obchody hlásí, že lidé ve velkém vykupují například rýži či těstoviny, obří zájem je také o balenou vodu, olej, mouku a konzervy.
Internetový obchod Rohlík.cz hlásí, že má řadu zboží vyprodanou. Lidé skupují především trvanlivé potraviny jako rýže či těstoviny, ale také dezinfekce. Majitel on-line supermarketu Tomáš Čupr se dokonce nechal slyšet, že jeho podnik aktuálně za den vyprodá to, co obyčejně za týden. „Počítáme s panikou a zásoby urgentně navyšujeme,“ sdělil pro Českou televizi Čupr.
Podobný zájem je o trvanlivé potraviny i u konkurenční společnosti Košík.cz. Mluvčí on-line obchodu František Brož České televizi řekl, že se podnik snaží doplňovat zásoby co nejrychleji, přičemž lidé vykupují právě již zmiňované potraviny a také balené vody.
Zvýšenou poptávku po trvanlivých potravinách očekává i síť supermarketů Albert. Jeho mluvčí Jiří Mareček uvedl, že firma dokonce nechává situaci vyhodnotit krizovým štábem.
Síť Tesco hlásí vyšší poptávku po těstovinách, rýži, mouce, konzervách a olejích. „Nárůsty prodejů jsou v desítkách procent,“ řekl mluvčí prodejen Tesco Václav Koukolíček. Hypermarkety Globus zaznamenaly podle vedoucí korporátní komunikace Rity Gabrielové zvýšený zájem o některé trvanlivé potraviny v posledních hodinách. „Stále však věříme, že není důvod k panice, jak zaznívá v dnešním prohlášení Světové zdravotnické organizace. Dnes i v dalších dnech podnikneme dostatečná opatření k tomu, abychom uspokojili poptávku našich zákazníků i dostatečně zabezpečili případnou ochranu našich zaměstnanců,“ doplnila Gabrielová.
Vyšší poptávku po trvanlivých potravinách eviduje také společnost Kaufland. „U těchto produktů může dojít ke krátkodobému nedostatku. Ve spolupráci s našimi dodavateli pracujeme intenzivně na tom, aby byla zajištěna dostupnost zboží v našem řetězci,“ řekla mluvčí Kauflandu ČR Renata Maierl.
Již v úterý zasedala Bezpečností rada státu, přičemž premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval české občany, aby zvážili, „zda vůbec jezdit do ciziny“. Kromě toho Čechům vracejícím se z postižených oblastí v Itálii doporučil, že pokud na sobě začnou pozorovat příznaky koronaviru, tak by měli neprodleně kontaktovat lékaře. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pak Čechům, kteří nyní jsou rozhodnutí vycestovat do zahraničí, poradil, aby se zaregistrovali v systému DROZD.
„Skutečně nedoporučujeme našim občanům, aby teď cestovali do Lombardie a do Benátska a vyzýváme občany, kteří se odtud vracejí a budou na sobě pozorovat nějaké příznaky, aby kontaktovali neprodleně lékaře“ uvedl @AndrejBabis po jednání předsednictva BRS→ https://t.co/qi8YLFB8ur
— Úřad vlády ČR (@strakovka) February 26, 2020
Český Vodafone zavedl domácí karanténu pro navrátilce ze severní Itálie
Vodafone po vzoru mateřské Vodafone Group zakázal cestování do rizikových oblastí a zavedl domácí karanténu v délce 14 dní, pokud se zaměstnanec vrátí ze severní Itálie. „To ale pro fungování firmy není problém, práce z domova je ve Vodafonu zcela běžná. V návaznosti na zprávy z poboček Vodafonu v jiných zemích se ale přesto připravujeme i na další krizové scénáře, například omezení provozu, což už se dotklo společnosti Vodafone Italia,“ uvedl mluvčí Ondřej Luštinec.
Šéf diplomacie po jednání rady uvedl, že nákaza koronavirem se neobjevila ani u žádných Čechů pobývajících v cizině. Národní referenční laboratoř, kde se testují vzorky na přítomnost koronaviru, funguje nyní podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v nepřetržitém režimu a její kapacity jsou zatím dostatečné.
Kvůli koronaviru se naposledy BRS sešla mimořádně koncem ledna. Rada tehdy jednala o připravenosti na případné rozšíření nákazy z Číny. Babiš poté apeloval na zlepšení opatření na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni. Mimo plánované termíny se letos sešla rada i 9. ledna, kdy jednala o situaci kolem konfliktu Íránu a Spojených států. Nejbližší řádné jednání BRS je naplánováno na pondělí ráno.
Koronavirus na všech kontinentech vyjma Antarktidy
Koronavirem se po celém světě nakazilo přes 81 tisíc lidí a téměř 2800 nemoci podlehlo. V Evropě je situace nejvážnější v Itálii, kde je po Číně a Jižní Koreji nejvíc zaznamenaných případů. Onemocnělo zhruba 380 lidí, 12 zemřelo.
Koronavirus byl zatím potvrzen na šesti světadílech, jedinou výjimkou na světě je Antarktida. Zatímco americké úřady varovaly svoje občany před možnou pandemií, zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO) se na schůzce s představiteli evropských zemí shodli, že není důvod k panice. Nové případy nákazy ve středu ohlásilo také Chorvatsko, Řecko a Španělsko, kde na ostrově Tenerife zůstává v karanténě asi 1000 lidí v hotelu, který navštívili nakažení Italové. Je mezi nimi i šest Čechů.
V Česku bylo dosud na koronavirus testováno 112 lidí, u nikoho se nákaza nepotvrdila, testuje se dalších 12 lidí. Na webu ministerstva zdravotnictví je údaj k úternímu večeru, kdy bylo 98 testovaných, Babiš s odvoláním na informace ministerstva zdravotnictví uvedl, že počet testů s negativním výsledkem se zvýšil o 14.
Fakultní nemocnice Brno ve středu oznámila, že má pacienta s podezřením na koronavirus. Má příznaky a byl v Itálii, řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Výsledky jeho testů by mohly být ve čtvrtek. Tři lidé z Mostu jsou po návratu z Itálie v preventivní domácí karanténě, příznaky onemocnění ale nemají. V domácí karanténě byla také žena v Novém Městě na Moravě, která se vrátila z Benátek, testy u ní ale nákazu koronavirem nepotvrdily.
Zatím nejblíže k českým hranicím byl koronavirus potvrzen v rakouském Innsbrucku. Má jít o dva Italy. Zhruba dvanáct lidí, kteří s nimi přišli do kontaktu, je v karanténě. Jde vesměs o zaměstnance hotelu, ve kterém jedna z nakažených pracovala coby recepční.
Nadále platí doporučení ministerstva zahraničí, aby lidé necestovali do oblastí s výskytem koronaviru. Lidé by podle Petříčka měli také být obezřetní a dodržovat přísnější hygienická opatření. Na 14 místech dálnic začaly informační tabule vyzývat cestující, kteří se vracejí z Itálie, aby navštívili web ministerstva zdravotnictví. Jeho internetové stránky radí sledovat případné příznaky nemoci, jako je horečka nad 38 stupňů Celsia nebo dýchací potíže.