Úleva pro Fialu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Volby do Senátu jsou vítězstvím Fialovy koalice. A v této době, kdy se v koaličních kancelářích napjatě čeká na každý nový žebříček preferencí a kdy se koaliční předáci obávají každé ohlášené demonstrace, poněkud ztrácí na váze argument, že Senát není příliš důležitý a že volby do Senátu jsou druhořadé. Není a jsou, jenže kdyby teď pětikoalice propadla, oprávněně by se psalo o tom, že je v krizi.
Z 27 senátorských obvodů vládní strany vyhrály 19, možná 20. Zajímavý a zasloužený je propad STANu. Zajímavé jsou osobní triumfy Daniely Kovářové v Plzni a bojovnice proti lockdownům Jany Zwyrtek Hamplové v Kroměříži. Obě dámy kandidovaly víceméně na vlastní pěst, proti stranickým organizacím v místě, jejich úspěch připomíná minulé tažení Jitky Chalánkové. Pro silné solitéry se Senát jeví jako jediné příhodné místo.
Je pravda, že i někteří další vítězové jsou pro strany, za něž kandidovali, atypičtí: za TOP 09 (a potažmo další strany Spolu) přichází do horní komory kardiolog Jan Pirk, jehož skeptické názory na válku s covidem, počínaje rouškami a uzávěrami společnosti konče, dnešní vládní strany bohužel nesdílely; to se do jisté míry týkalo i v prvním kole zvoleného Jiřího Růžičky, než na něj covidisté nastoupili; své obvody teď uhájili Tomáš Jirsa nebo Jiří Oberfalzer, jejichž názory jsou sice stejné, jako když kdysi do Senátu vstupovali, ale v dnešní ODS to znamená bezmála pravý okraj. Ale pro Petra Fialu je o stupeň důležitější, že ze Senátu nevypadne předseda a jeho spojenec Miloš Vystrčil. Ten ztělesňuje dnešní ODS a její směřování do středu pravdivě.
Souboj na Jihlavsku, kde Vystrčil s 60 procenty hravě porazil kandidátku ANO a Babišovu spoluobžalovanou z Čapího hnízda Janu Nagyovou, měl celostátní rozměr. Nikoliv díky staronovému senátorovi, jakkoliv Vystrčil zkouší státnickou polohu, bylo to zásluhou Andreje Babiše. ANO a jeho šéf si z Jihlavska naprosto cíleně udělali svůj trenažér pro prezidentské volby.
Babiš s Nagyovou přijel do obvodu osobně, prohlásil tento obvod za referendum o vládě – a teď ho prohrál. Vystrčilovi se sice téměř nepovedlo zvednout počet svých hlasů (z 21 600 šel ve druhém kole na 23 300 hlasů), ovšem Nagyová v lákání příznivců jiných stran a jiných kandidátů byla úspěšná ještě méně (z 14 500 na 15 500). V Babišových úvahách o prezidentské volbě bude zkušenost jeho proxy kandidátky z Jihlavska argumentem pro neúčast. Jeho pozornost se nutně stočí zpátky ke stranickým průzkumům, v nichž ANO s 30 procenty dostává dvakrát tolik co ODS, nejsilnější strana vlády. Ale vládnout v takto složité situaci by se mu stejně nechtělo. Strany pětikoalice naopak mizerné preference vedou ke snaze se u vlády držet zuby nehty, příliš se navzájem nehádat.
Včerejší výsledky zesilují pravděpodobnost, že se povládne do řádných voleb, na českou politiku zapůsobí jako dostředivý faktor – pokud a dokud nezasáhne nějaká vyšší moc, třeba v podobě nedostatku plynu, kolapsu části průmyslu (první vlaštovky už bohužel vidíme) a rostoucí nezaměstnanosti.