Noční vlci musí vrátit tanky. Slovenské ministerstvo obrany jim vypovědělo smlouvu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
>Ruský motorkářský klub Noční vlci bude muset vrátit část vojenské techniky, kterou zachytily fotografie z dronu přelétajícího nad areálem jejich nové slovenské pobočky. Ministerstvo obrany, kterému technika patří, zrušilo smlouvu a chce svou techniku zpátky. O situaci informoval slovenský deník Pravda.
Konkrétně zapůjčená technika patří Vojenskému historickému ústavu, který pod ministerstvo spadá a má povolení zapůjčovat muzejní vojenskou techniku za účelem propagace a prezentace vojenských dějin. Smlouvu o zapůjčení vojenské techniky, která se v areálu pobočky Nočních vlků nachází, tak Vojenský historický ústav nepodepsal s motorkářským klubem, ale s Muzeem historických vozidel Trnava. Jednatel muzea Jozef Hambálek je však zároveň majitelem areálu, v němž sídlí nová pobočka Nočních vlků.
Budují na Slovensku Noční vlci svou armádu? Drony zachytily tanky https://t.co/B5v0xJCcaz pic.twitter.com/EOGAf56mKw
— robot s kuší (@robot416710) 20. července 2018
„Přesto, že jde o muzejní kusy, tedy nefunkční a znehodnocenou techniku, s kterou už není možné plnit úlohy, pro jejichž účel byla vyrobena, ministr nařídil okamžité ukončení smlouvy s uvedeným občanským sdružením a vrácení techniky,“ reagovala pro deník Pravda mluvčí Ministerstva obrany Danka Capáková a dodala, že ministr Peter Gajdoš nařídil zkontrolovat všechny smlouvy, které ústav uzavřel s občanskými sdruženími.
Řediteli ústavu Miloslavovi Čaplovičovi pozastavilo ministerstvo výkon funkce, dokud se situace nevyšetří. Podle ministerstva si dostatečně neprověřil, komu techniku zapůjčuje, a překročil tak své kompetence.
Deník Pravda informoval o tom, že se pomocí dronu údajně povedlo v pobočce Nočních vlků u obce Dolná Krupa vyfotografovat tank, několik dalších obrněnců, střelnici a cvičiště. Slovenská policie však později informovala, že střelnici v objektu při prohlídce nenalezla. Kromě vojenské techniky se mají podle Pravdy v areálu také nacházet členové polovojenské skupiny Slovenští branci, které slovenská média popisují jako militantní skupinu.
Samotní Noční vlci jsou také hodnoceni jako bezpečnostní hrozba. Bezpečnostní analytik Jaroslav Naď pro Pravdu uvedl, že motorkáře vnímá jako bezpečnostní hrozbu. „Je to polovojenská skupina aktivní na Krymu a na východě Ukrajiny. Mají kriminální aktivity a jsou oficiálně placeni ruskou vládou,“ uvedl Naď pro Pravdu. Podle deníku se má o činnost klubu zajímat Slovenská informační služba.
Otevření „evropského štábu“ Nočních vlků na západě Slovenska se uskutečnilo již v červnu a zúčastnil se ho zástupce ruského velvyslanectví na Slovensku. Ruský velvyslanec v zemi pod Tatrami se v minulosti opakovaně setkal s motorkáři při jejich jízdě přes Bratislavu.