Slovinsko ztížilo Čechům dovolenou. Zemí mohou projet, jinak musí mít test.
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čeští občané budou muset od soboty při příjezdu do Slovinska předložit negativní test na covid-19 a potvrzení o ubytování. V opačném případě by museli do čtrnáctidenní karantény, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Slovinsko totiž změnilo status České republiky a už ji nepovažuje za epidemiologicky bezpečnou zemi. Průjezd Slovinskem bude i nadále možný bez omezení. Avšak vedle Česka zařadilo Slovinsko do žluté zóny i Francii a Chorvatsko. To znamená, že kontroly se od půlnoci na slovinsko-chorvatských hranicích zpřísňují a dají se očekávat zdražení.
„Pro naše občany, kteří se nachází již na území Slovinska, se nic nemění. Mohou dovolenou bez komplikací dokončit a vrátit se bez komplikací do České republiky,“ řekl Petříček. Češi, kteří do Slovinska dorazí po půlnoci z pátku na sobotu, se ale budou muset prokazovat negativním testem na koronavirus, bez něj jim bude nařízena 14denní karanténa. Česká diplomacie to vnímá jako zásadní komplikaci a chce se slovinskou stranou řešit, zda by pro Čechy bylo možné absolvovat test až na slovinském území.
Ministerstvu zahraničí se podařilo se Slovinskem vyjednat, že při průjezdu Slovinskem na dovolenou v Chorvatsku nebudou muset Češi negativní test na koronavirus předkládat. Petříček ale upozornil, že cestu mohou zkomplikovat policejní kontroly, dopravní komplikace mohou vzniknout i na slovinsko-chorvatské hranici. Českým turistům doporučil, aby v případě cesty přes Slovinsko uskutečnili přejezd co nejrychleji.
Petříček také zdůraznil, že česká epidemiologická opatření vůči Slovinsku se nemění. Češi se tak nadále budou moct ze země vracet bez omezení, stejně jako Slovinci budou moct bez omezení cestovat do ČR.
O epidemiologické situaci v Česku bude se slovinskou stranou nadále komunikovat velvyslanectví v Lublani, ministerstvo zahraničí i premiér Andrej Babiš (ANO). „Věříme, že situace je dočasná. Máme příslib, že když se čísla nově nakažených v České republice dostanou pod deset na sto tisíc obyvatel, měli bychom být opět zařazeni mezi bezpečné země,“ řekl Petříček.
Ministr zahraničí také uvedl, že nemá žádné signály o tom, že by se další evropské státy chystaly vyřadit Česko ze seznamu bezpečných zemí. Podotkl ale, že před pátečním rozhodnutím slovinské vlády podobné signály nebyly ani z Lublaně.