ODS a Piráti se spolu přetahují o voliče všech generací

Souboj o přízeň tažných koní

ODS a Piráti se spolu přetahují o voliče všech generací
Souboj o přízeň tažných koní

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Občanští demokraté a Piráti se spolu už od posledních parlamentních voleb před dvěma lety přetahují o post druhé nejsilnější politické strany v Česku, hlavního vyzývatele Andreje Babiše. Co průzkum, to jiný výsledek. Rozdíl zpravidla nebývá vyšší než čtyři procenta ve prospěch jedné či druhé strany. Při podpoře plus minus patnáct procent, kolem níž se obě strany dlouhodobě točí, to vypadá jako výrazný rozdíl. Když se ale vezme v úvahu, že průzkumy počítají u stran této síly se standardní statistickou chybou kolem dvou až tří procent, sledujeme velmi vyrovnaný souboj, což potvrdil i výsledek podzimních komunálních voleb v Praze, kde od sebe obě strany dělily tři desetiny procenta při skóre 17,8 versus 17,5 ve prospěch ODS.

V posledním průzkumu TNS Kantar pro Českou televizi, kde se sbírala data v únoru, vedou Piráti se 17,5 procenta nad ODS s 12,5 procenta. V posledním průzkum CVVM z poloviny března naopak vede ODS se 14 procenty nad Piráty s 12,5. V průzkumu Medianu, kde se sbírala data dlouhodobě mezi 24. únorem a 24. březnem, mají obě strany stejný výsledek 14 procent. Jsou to rozdíly, kterým není potřeba věnovat větší pozornost. Rozhodující je trend a ten jasně ukazuje dlouhodobě velmi vyrovnaný dostih. Podstatné je ale hlavně to, že se obě strany přetahují o stejné voliče.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala to rád bagatelizuje slovy, že voliči Pirátů jsou děti voličů ODS. Ve veřejné debatě bývá zvykem nálepkovat Piráty jako módní politický výstřelek pro mladé progresivní hipstery z větších měst. A ODS jako stavovskou stranu pro dravé podnikatele středního věku. Obojí je mimo.

Střední generace na pochodu

Podrobnější sociologická data ukazují jiný příběh. Střet o stejné voliče, kteří se v čase mezi oběma stranami přelévají. K pochopení toho, co se skutečně v politických postojích společnosti děje, nejvíc pomáhají podrobnější sociologická data společností Kantar a Media, která předsudky o hipsterech, mladých a podnikatelích vyvracejí. Právě šéf Kantaru Pavel Ranocha, který z pravidelného průzkumu pro Českou televizi začal zveřejňovat podporu jednotlivých stran v různých generacích a příjmových třídách, výrazně přispěl k poznání toho, že ze spolku ANO Andreje Babiše se stala nejsilnější seniorská strana v Evropě.

Poslední data Kantaru z února teď naprosto vyvracejí široce rozšířené klišé, že Piráti jsou strana pro mladé městské voliče. Nad ODS mají Piráti převahu ve všech generacích s výjimkou seniorů. Bonmot Petra Fialy o dětech voličů ODS tedy přinejmenším zastaral.

Překvapivá není převaha Pirátů v nejmladší generaci mezi 18 a 29 lety. Tam mají s 26 procenty bezmála třikrát silnější podporu než občanští demokraté s devíti procenty. Mezi lidmi ve věku 30 až 44 let by si v únoru Piráty vybralo 20,5 procenta a ODS 16,5 procenta z nich. To je mimochodem ještě pořád i generace, kde hrají Piráti vyrovnaný souboj s Andrejem Babišem. V generaci mezi 45 a 59 lety je překvapivě rozdíl mezi Piráty a občanskými demokraty větší. Strana dredatého ajťáka Ivana Bartoše tady vede nad tou, v jejímž čele stojí důstojný profesor Petr Fiala v poměru 21,5 versus 12 procent. Mírnou převahu 11 versus 8,5 procenta mají občanští demokraté mezi mezi seniory.

Ani pro jednu z těchto stran ale nejsou penzisté na rozdíl od Andreje Babiše významnou cílovou skupinou. Kantar tady velmi dobře doplňují data agentury Median, jejíž šéf Daniel Prokop analyzuje, z jakých sociodemografických skupin jsou voliči jednotlivých stran. Poslední data Medianu známe z loňského listopadu. Mezi voliči ODS je 18 procent seniorů, u Pirátů 9 procent. To je obrovský rozdíl proti stranám, kde tvoří právě důchodci největší část voličů. Vedle Andreje Babiše s 45 procenty seniorů jsou to jeho koaliční partneři ze sociální demokracie s 47 procenty, lidovci s 44 procenty a komunisté se 71 procenty důchodců. Pro lepší představu, jak důležité jsou právě seniorské hlasy. Každý třetí člověk z 8,5 milionu oprávněných voličů v ČR je důchodce. Navíc chodí k volbám výrazně častěji než mladší generace, takže proti Pirátům i ODS budou mít seniorské strany vždy výhodu ve stabilnějších voličích.

Příklon lidí ze střední generace k Pirátům je nejsilnějším trendem posledních měsíců. Mezi nimi totiž na jejich úkor ztrácejí občanští demokraté. „Zhruba třetina voličů ODS právě míří k Pirátům, díky tomu se nůžky preferencí těchto dvou stran rozevírají. Pirátům se v tuto chvíli daří přetahovat příznivce ODS i ze střední generace – třicátníky, čtyřicátníky,“ říká nad únorovými daty spoluautor výzkumu Kantaru Pavel Ranocha.

Velmi dobře je to vidět na srovnání únorové generační podpory jednotlivých stran se zářím loňského roku. Piráty by tehdy celkově volilo 15,5 a občanské demokraty 13 procent lidí. V nejmladší generaci mezi 18 a 29 lety Piráti jednoznačně dominovali v poměru 36 : 12,5 procenta. Ve všech dalších generacích (s výjimkou 45 až 59 let, kde mají stejnou podporu) už vítězí ODS. Od té doby se ve středních generacích odehrál obrovský posun směrem k Pirátům.

Mýtus o hipsterech z velkých měst

Dalším mýtem je představa o Pirátech jako straně pro městské voliče. Jejich podpora skutečně sílí s velikostí města. Jenže občanské demokraty poráží i v těch nejmenších obcích do pěti tisíc obyvatel v poměru 16,5 versus 12 procent. Pirátská podpora pak stoupá s velikostí města. To, že občanští demokraté byli v posledních komunálních volbách výrazně úspěšnější, se dá velmi snadno vysvětlit tím, že Piráti v mnoha menších obcích vůbec nekandidovali, takže jim lidé jednoduše nemohli dát hlas. Sílu a energii soustředili právě na několik větších měst.

Piráti ani občanští demokraté se nepřetahují o voliče s Andrejem Babišem. Soupeří o ně mezi sebou. Lehký překryv zůstává ještě s TOP 09 a STAN, balancujícími na pětiprocentní hranici volitelnosti. Hrají na jiném hřišti než Andrej Babiš. Česká politika je v poslední době rozdělena do dvou pruhů. V autoritářsko-pečovatelském se o hlasy přetahuje Andrej Babiš se sociálními demokraty, komunisty a SPD. Ve svobodném, kde lidé nechtějí být závislí na státu a žádají jen, aby jim zařídil co nejlepší infrastrukturu a prostředí pro jejich aktivitu, o přízeň soutěží ODS s Piráty. TOP 09, STAN a lidovci hrají spíš roli statistů.

Z politické mapy je zřejmé, že Andreje Babiše bude ze svobodného pruhu možné porazit jen za dvou konstelací. Buď se on sám znemožní před svými voliči a ti mu utečou za konkurencí v autoritářském pruhu. Nebo naopak jeden z lídrů ze svobodného pruhu sebere tomu druhému dost hlasů na to, aby byl silnější než Babiš. Obě strany hrají o hlasy těch, kdo svým výkonem společnost táhnou dopředu. Jsou to ti nejvíc aktivní lidé. Nejvíc vydělávají. A zároveň chtějí, aby velmi aktivní v hájení jejich zájmů byla i strana, které dají hlas.

Voliči ve svobodném pruhu jsou výrazně náročnější. Není možné koupit si je za slib vyšších důchodů, rodičovské nebo sociálních dávek, jako si to může u méně náročné části společnosti dovolit Babiš. Všichni hráči svobodného pruhu jsou v této chvíli v opozici, takže je pro ně složitější ke svým plánům a nápadům přitáhnout pozornost.

Spolu a proti sobě

Piráti i občanští demokraté musejí být hodně tvořiví a přicházet s mixem tvrdé a věcné kritiky Andreje Babiše a vlastními nápady. Je to do značné míry dostih o to, kdo bude první. Pokud je návrh rozumný, nezbude tomu druhému než se přidat a svého soupeře následovat a podpořit. Jinak by vypadal jako ten, kdo sám nic nevymyslí, avšak dobrý plán nepodpoří jen proto, že s ním přišel protivník, s nímž se přetahuje o hlasy. Druhou disciplínou v souboji ODS–Piráti je pečlivě číhat na to, kdy konkurent ustřelí a předvede, že jde proti zájmům svých voličů.

Ve věcných a dobře odpracovaných útocích na prohřešky Andreje Babiše jsou Piráti aktivnější a viditelnější. Právě na jejich návrh se Evropská komise rozhodla kvůli střetu zájmů přinejmenším dočasně zastavit Babišovu Agrofertu nenárokové dotace.

Teď Piráti zaútočili na regulacemi vymáhaný byznys, který Agrofertu přináší miliardy. Novelou zákona o ovzduší navrhují, aby se zrušila povinnost přimíchávat do každého prodaného litru benzinu a nafty biopaliva první generace. Jejich dominantními dodavateli jsou Babišovy firmy Preol a Primagra. Povinné přimíchávání biopaliv Babišovi zajišťuje tržby v řádu miliard korun ročně. V roce 2015 prosadil lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka ve společné vládě s ANO prodloužení povinného přimíchávání až do roku 2020. Nebyl to žádný diktát Evropské unie, právě naopak. Výzkum mezitím došel k poznání, že biopaliva první generace, tedy rostliny speciálně pěstované na jejich výrobu, jako je řepka, životnímu prostředí mnohem víc škodí než prospívají. Už od roku 2016 Brusel nežádá biopaliva první generace (Babišovy továrny žádná jiná nedělají) podporovat. Od začátku příštího roku už to rovnou zakazuje. Poslanecký návrh na zrušení přimíchávání biopaliv představili pirátští poslanci Radek Holomčík a Dana Balcarová na konci ledna. Podle nich řepka a jiné plodiny na výrobu biopaliv devastují krajinu. Změnu zákona chtějí také docílit snížením emisí či podporou inovací a rozvoje, která by s přimícháváním biopaliv přišla. Než stačil zaúřadovat Babišův ministr Dan Ťok, potvrdilo antiekologické následky biopaliv i jím vedené ministerstvo dopravy. „Existuje však již velké množství důkazů o tom, že biopaliva první generace se nepodílí na snižování emisí skleníkových plynů, ba naopak. Jak se v posledních letech ukazuje, je nutné dosahování stanovených cílů skrze podporu biopaliv první generace přehodnotit,“ uvádělo kladné stanovisko ministerstva, které už ve vládním systému není.

Je to krásná ukázka velmi efektivní politiky pro voliče svobodného pruhu. Spojuje v sobě snahu odstranění nesmyslného dotačního byznysu, z něhož těží Andrej Babiš miliardy korun, s omezením regulací, které prodražují lidem benzin a naftu, a rozumnou ochranou krajiny a péčí o ni. Tu si pravice trestuhodně nechala ukrást od levice, ženoucí se do abstraktních bojů typu klimatické změny, místo aby řešila konkrétní vliv na prostředí, v němž lidé žijí. ODS nezbude než ve sněmovně návrh na utrum biopaliv podpořit. Kredit u voličů si za něj ale připíší Piráti.

Vždycky se dá nadávat na politický marketing a PR, ale nápady a návrhy, které se k voličům nedostanou, je přirozeně ani nemohou zaujmout. Je to úplně stejné jako s jakýmkoli zbožím nebo službou.

Témat, kde Andrej Babiš otravuje voličům Pirátů a ODS život zbytečnou regulací nebo neschopností odstranit tu, která tady už přežívala, když se dal na politiku, je spousta. Velká česká města zažívají nejhorší krizi bydlení v Evropě, protože získat povolení ke stavbě je tady byrokraticky nejnáročnější z celé Evropy. Horší než v Rusku. Má to konkrétní následky v tom, že v Praze jsou byty vůbec nejméně dostupné z celé Evropy. Nájemné je dražší než v Hamburku nebo Vídni, kde jsou podstatně vyšší platy. Jen kvůli byrokracii.

Na krizi se ale taky dá reagovat hodně nepromyšleně proti zájmu vlastních voličů. Jako když Piráti v Praze navrhli, aby dominantní distributor elektřiny v metropoli, Pražská energetika, začal přes elektroměry špehovat lidi a zjišťovat, které byty jsou prázdné. Na ně by Piráti chtěli uvalit vyšší daň z nemovitostí, než se platí z bytů, kde někdo žije a spotřebovává dostatečné množství elektřiny. To je dvojitý útok na soukromí i na vlastnictví. Úspěch v politice si dnes při hájení zájmů svých voličů žádá rychlé reakce. Takže ODS měla okamžitě nastartovat na sociálních sítích masivní kampaň, jak její rival útočí na soukromí i vlastnictví.

Kromě digitalizace všech služeb státu, která v sobě přirozeně nese výrazné omezení byrokracie, po němž aktivní voliči touží, jsou Piráti posedlí i snahou o totální transparentnost. Ta vede až do extrémů, jako když se loni snažili v případech podezření z praní špinavých peněz prolomit advokátní tajemství. I to špehování elektroměrů patří k tomuto stylu. Jemnější nápady podobného druhu se u Pirátů objevují pravidelně. To otvírá obrovský prostor pro ODS. Zatím ho příliš nevyužívá. Piráti také dost naivně naskakují na regulace, které přicházejí z Bruselu. Berou to jako kosmopolitní civilizační dobro, k němuž nemají zdravě kritické instinkty. Ani ODS, ani Piráti také dosud nedokázali předložit vlastní nápady na obranu proti zvyšující se míře přerozdělování, kterou tady v časech slušného ekonomického růstu provozuje Andrej Babiš.