Stát začíná kádrovat turisty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Řadu zemí, která zařadila Česko kvůli šíření koronaviru na rizikový seznam, rozšiřuje Řecko. Od pondělí 17. srpna pustí do země jen toho, kdo bude mít negativní PCR test na koronavirus, který nebude starší než 72 hodin. Kdo se jím nebude schopen prokázat, skončí na dva týdny v karanténě. Ve vrcholící prázdninové sezoně, kdy má hodně lidí zarezervovanou dovolenou u Egejského moře, je to politický problém. Cestovatelé přirozeně upnou pozornost k tomu, že vláda není schopná šíření koronaviru bránit, a proto nás ostatní považují za rizikové. Přirozeně si řeknou, proč my potřebujeme do Řecka test, a Němci ne? To asi Merkelová zvládá koronu lépe než Babiš.
Babišovi experti na politický marketing zavětřili potenciál lidového hněvu a snaží se problém řešit. Ministr zahraničí Tomáš Petříček slibuje, že bude s Řeky jednat, aby nás z rizikového seznamu vyškrtli. Šance ale není velká. Řecko, kam jezdí masově turisté z celé Evropy, včetně výrazně bohatších zemí, než je Česká republika, na nás, na rozdíl od Chorvatska, není závislé. V Aténách se jednoduše koukli do tabulky, kolik máme počet nakažených a nových případů na počet obyvatel, a vyšli jsme jim jako riziko. Z toho seznamu nás vyškrtne jen výrazný pokles nových nákaz. Stejně přistupují i k jiným zemím. Diplomatická intervence tak s největší pravděpodobností k ničemu nepovede.
Takže marketéři vymysleli exkluzivní testování pro cestovatele do Řecka. Hlavní hygienička Jarmila Rážová včera ohlásila, že se speciálně a jen pro ně posílí provoz čtrnácti testovacích stanic, jedna v každém kraji. V těchto laboratořích budou otestováni přednostně. Jejich seznam bude zveřejněn na stránkách ministerstva zdravotnictví. Měly by být v každém krajském městě, a to buď v krajské, či fakultní nemocnici.
Výrok hlavní hygieničky je skutečně pozoruhodný. „Lidé se nemusí dopředu registrovat na odběrovém místě přes jeho rezervační systém. Bylo by ale dobré, kdyby měli potvrzení o zaplaceném zájezdu nebo ubytování v Řecku. Aby to nebylo zneužíváno.“ Takže ten, kdo jede do Řecka, je kádrován jako státem preferovaný turista. Testy žádá i Kypr, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko nebo Norsko. Ti, kdo míří tam, ale privilegium přednostního testování mít nebudou.
Proč by ale měl mít ten, kdo si zaplatil zájezd do Řecka, v testování přednost před někým, kdo ten test potřebuje z úplně jiných a třeba mnohem důležitějších důvodů? To je někdo, kdo něco zneužívá? Paní Rážová tím přiznává, že stát není schopný zajistit rychlé a dostupné testování. Dokonce ani pro lidi, kteří jsou si ten test ochotni ze svého zaplatit.
Teď ještě zbývá, aby vláda rozhodla, že cestovatelé do Řecka si na rozdíl od všech ostatních nebudou muset test platit. Připomíná to komické výroky epidemiologa Romana Prymuly, který navrhoval, aby se místo kompletního otevření hranic vytvořil pouze jakýsi speciální koridor pro cesty do Chorvatska. Stát vám prostě pod vedením Andreje Babiše, na rozdíl třeba od sousedního Německa, kde se každý může na letišti nechat otestovat zadarmo, vybírá, do kterých zemí máte jezdit na dovolenou. Když jezdíte tam, kam jedou dost velké davy potenciálních voličů, budete to mít snazší, než když preferujete nějaký menšinový žánr.