RUSKÁ ROPA

Maďarsko znovu vetovalo zákaz dovozu ruské ropy do EU

RUSKÁ ROPA
Maďarsko znovu vetovalo zákaz dovozu ruské ropy do EU

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Maďarsko v neděli opět zablokovalo návrh Evropské komise uvalit embargo na dovoz ruské ropy, protože by to prý znamenalo katastrofu pro ekonomiku Budapešti. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Jednání sedmadvacítky tak skončilo neúspěšně a mělo by pokračovat během několika dnů. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová ve středu představila návrh do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Podle ekonoma Lukáše Kovandy může o taktiku Maďarska své partnery ještě déle tlačit a vymoci si pro sebe výhodnější pozici.

O tom, že je návrh nepřijatelný, už před několika dny hovořil maďarský premiér Viktor Orbán. Podle šéfa maďarského kabinetu je nejprve zapotřebí transformovat sektor energetiky, což si vyžádá několik let. Premiér také uvedl, že v případě ukončení dovozu ropy z Ruska by musely být upraveny ropné rafinérie, což by představovalo obrovské náklady. Orbán ale zároveň řekl, že Maďarsko je připraveno jednat, pokud EK přijde s novým návrhem, který bude odpovídat maďarským zájmům.

„Maďaři tak činí přesto, že si už dříve vyjednali výjimku spočívající v tom, že mají čas se od ruské ropy odříznout až do konce roku 2024. Stejnou výjimku má v EU už jen Slovensko. Česko by se muselo odříznout do června 2024. Ostatní země EU by to musely zvládnout už letos. Chorvatsko ovšem zvažuje, že o výjimku zažádá taktéž,“ vyjádřil se ve svém komentáři ekonom Kovanda.

„Na jednu stranu je i tak zjevné, že se jednota EU v postupu vůči Rusku poněkud tříští, alespoň v porovnání se situací v únoru nebo březnu, kdy byly tehdejší sankční balíčky zaváděny plynuleji. Na druhou stranu je logické, že v tuto chvíli už je těžké koncipovat dodatečné sankce, které by poškodily Rusko, ale nikoli „efektem bumerangu“ státy EU. I proto je stále obtížnější hledat v rámci EU jednotu,“ doplnil.

Premiér Orbán je už roky vnímán jako blízký spojenec Moskvy v Evropské unii a Budapešť se také konce února, kdy Rusko spustilo vojenskou invazi na Ukrajinu, staví vlažně ke krokům západních zemí na podporu Kyjeva. Orbán dává najevo, že nejde o „maďarskou válku“ a bránící se Ukrajině na rozdíl od svých spojenců v NATO například nehodlá pomáhat dodávkami zbraní.

Komise navrhuje ukončit do šesti měsíců dovoz surové ropy a do konce roku i upravených ropných produktů. Cílem nově navrhovaných sankcí je stejně jako v případě předchozích postihů omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina pokračovat v agresi proti Ukrajině. Právě z exportu ropy má Putinův režim značné příjmy. Ruská ropa v minulých letech tvořila čtvrtinu veškerého ropného importu do unijních zemí.

Aby navrhované sankce EU vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. A ne všechny s nimi byli spokojeni. vedle Budapešti také Česká republika a Slovensko. Pro ně nakonec Evropská komise navrhla výjimku z embarga na ruskou ropu, pro Prahu do poloviny roku 2024, pro Maďarsko a Slovensko pak až do konce stejného roku.

 

, jhr