Ať vláda nahradí i podzimní škody. Hospody chtějí kompenzace, pomůže jim k tomu i EET
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Restaurace a hospody jsou při restrikcích postižené v první vlně, měly by proto dostat od státu náhradu škody. Myslí si to jak Asociace hotelů a resturací, tak i Svaz obchodu a cestovního ruchu, které zvedl ze židle další omezování provozní doby gastronomických zařízení. Odborná asociace již jedná předběžně s ministerstvem průmyslu o případném kompenzačním programu, který by byl podobný již zavedeným podpůrným opatřením v jiných segmentech podnikání.
Pro hospody a restaurace přichází další vlna omezování v době, kdy se některé provozy nadechovaly k lepším výsledkům. Přesto je současná situace v podobě koronavirové nákazy pro společnosti v gastronomii značně nepříjemná, protože nové restrikce většinou omezí právě tento sektor. Asociace hotelů a restaurací uvádí, že gastro provozy jedou na 30 až 50 procent svého normálního provozu.
V ubytovacích službách je pak situace ještě horší. Zejména v Praze, kde se očekává obsazenost ubytování na 6 až 10 procentech. Zástupci restaurací tak chtějí od státu za způsobené restrikce kompenzace. Posledním impulsem k tomu bylo nové omezení ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který omezil otevírací dobu do 22. hodiny večerní.
„Hlavně se nám nelíbí, že ministr vyhlásí ve veřejném prostoru, že restaurace jsou rizikové. Hází tím do pytle všechny, ať už jsou to gastronomická zařízení, hotelové restaurace, hospody na vesnicích či bary. Lidé se bojí do restaurací chodit, ještě když se od ministra dozví, že jsou rizikovým prostorem bez bližšího vysvětlení,“ řekl pro Echo24 prezident asociace Václav Stárek.
Ten také uvádí, že již proběhla předběžná jednání s ministerstvem průmyslu ohledně možného kompenzačního programu. „Delší dobu navrhujeme, aby spolu s programem Covid-ubytování byla obdobná podpora pro majitele gastronomických provozů. Nevím jakou formu to bude mít a zda se vůbec povede tuto podporu vyjednat. Představa je taková, že by se nemělo jednat o plošnou kompenzaci ale o skutečně konkrétní cílenou pomoc podnikům, které byly prokazatelně poškozeny a nyní jsou v těžké ekonomické situaci,“ řekl dále Stárek.
Podle něj je totiž velkým problémem, že restaurace nejsou obsazeny lidmi jako před příchodem koronaviru. Důvodem je jednak strach z nákazy ale také i hlavně jiné fungování zaměstnavatelů, kteří nařídili svým pracovníkům home office. Lidé tak méně chodí na polední menu, což je citelně poznat na výdělcích restaurací.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza bude po vládě Andreje Babiše chtít, aby se k případným náhradám škod postavila čelem. Škody by se pak měly sečíst jak za jarní uzavření, tak i podzimní omezení. „ Tady se můžeme odrazit od jarního programu náhrady škod. Klíčové ale je, aby vláda konečně nahradila škody způsobené restauracím, jednak za jarní uzávěry a jednak za škody, způsobené v posledních dnech a týdnech. U restaurací navrhujeme vyjít z průměru EET tržeb za stejná období minulého roku, u nově otevřených podniků z posledních relevantních dat,“ řekl pro Echo24 Prouza.
Nová opatření vyhlásil ministr zdravotnictví s účinností od čtvrtka. Restaurace a bary tak nyní mohou mít otevřeno jen do 22. hodiny po dobu dvou týdnů. Podle Prymuly totiž dochází k většímu kontaktu lidí, když popíjejí alkohol v pozdních nočních hodinách. „Vidíme nárůst případů a ve srovnání s jednotlivými zeměmi v Evropě je zcela zřejmé, že naše data nejsou vůbec uspokojivá. Můžeme se bohužel porovnávat se zeměmi, kde je vývoj onemocnění poměrně alarmující,“ řekl k novým restrikcím Prymula.
Podle ministerstva navíc může být v restauracích jen tolik lidí, kolik jim dovolí kapacita míst k sezení. Zákazníci navíc musí být od sebe nejméně 1,5 metru, pokud nesedí u jednoho stolu. Dvoumetrové rozestupy musí dodržovat i v případě objednávky či konzumace jídla s sebou. Výjimku mají členové jedné domácnosti.