Summit G7 provázely spory, Trump odjede předčasně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V kanadském městě La Malbaie končí dvoudenní summit skupiny sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. Vrcholnou schůzku ještě před pátečním zahájením provázely spory ostatních členů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem kvůli jeho celní politice. Trump, který podle médií váhal, zda se summitu vůbec zúčastní, ho opustí předčasně ještě před debatou o klimatických změnách.
Trump, který vypověděl mezinárodní dohodu o ochraně klimatu, opustí La Malbaie podle Bílého domu v 10:30 místního času (16:30 SELČ). To je podle harmonogramu vrcholného setkání hned po úvodním pracovním sezení, po kterém vůdci nejvyspělejších ekonomik budou diskutovat o klimatických změnách a čisté energii.
Zahájení summitu doprovázely spory o Trumpovu obchodní politiku. Ostatní členové G7 (Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Německo a Británie) totiž nesouhlasí s celními tarify, které Trump na dovoz oceli a hliníku zavedl. Týkají se mimo jiné Kanady a Evropské unie, která je na kanadském summitu rovněž zastoupena.
Závěr vrcholné schůzky je plánován okolo 16:00 místního času (22:00 SELČ), kdy před novináře na tiskové konferenci předstoupí kanadský premiér Justin Trudeau.
Trump už před odletem do Kanady uvedl, že na summitu postrádá Rusko. Podle něj by se mělo schůzek skupiny nejvyspělejších států znovu účastnit. Z dřívější skupiny G8 bylo vyřazeno na jaře 2014 po okupaci ukrajinského Krymu. Kanada s Trumpovým názorem stejně jako Evropská unie nesouhlasí, stejný postoj má i německá kancléřka Angela Merkelová; italský premiér Giuseppe Conte je naopak pro. Rusko dalo najevo, že o členství nemá valný zájem.
„Vyhodili Rusko a měli by ho vzít zpátky, protože bychom měli mít Rusko u jednacího stolu,“ řekl americký prezident novinářům. „Miluji svou zemi a pro Rusko jsem noční můrou. Dodávám ale, že Rusko by na schůzce (v Kanadě) mělo být. Proč se scházíme bez přítomnosti Ruska?“ poznamenal Trump.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v krátké reakci řekl, že „Rusko se soustřeďuje na jiné formáty (schůzek)“, než je skupina G7. Členem skupiny nejvyspělejších států se Moskva stala v roce 1997. Po dočasném pozastavení členství po okupaci Krymu se Kreml sám loni rozhodl definitivně skupinu opustit. Na dotazy, zda by Moskva přijala nabídku vrátit se, reagovala zatím ruská diplomacie vždy vyhýbavě.
Mluvčí kanadského premiéra Justina Trudeaua po Trumpově prohlášení konstatoval, že Kanada svůj odmítavý názor na přijetí Ruska do skupiny G7 nemění.
Evropská unie přizvání Ruska stejně jako Kanada odmítá. „Nechme to tak, jak to je. Sedmička je navíc šťastné číslo,“ prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk, který se summitu účastní spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
Nový italský premiér Giuseppe Conte naopak podle agentury Bloomberg uvedl, že Rusko by se vrátit mělo. Merkelová ale po zahájení summitu novinářům řekla, že představitelé unijních zemí účastnící se vrcholné schůzky se shodli v tom, že podmínky pro návrat Ruska do skupiny zatím nebyly splněny. „To byl společný názor,“ řekla kancléřka s tím, že změna v postoji by mohla nastat tehdy, pokud by došlo k výraznému pokroku při řešení krize na Ukrajině.