Největší nákup v historii. Armáda bude mít nejmodernější americké stíhačky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Oficiálně potvrzeno. Vláda chce pro českou armádu nakoupit 24 nejmodernějších amerických stíhaček F-35 Lightning ze Spojených států a 210 bojových vozidel pěchoty CV90 za 52 miliard korun od Švédska. Ministryně obrany Jana Černochová a premiér Petr Fiala ve středu potvrdili předchozí informace deníku Echo24 o tom, že Česko zahájí v nejbližší době jednání o mezivládní dohodě s oběma zeměmi.
Americké stíhačky F-35 jsou v současnosti vůbec nejmodernější stíhací letouny na světě. Jak už dříve Echo24 napsalo, náklady na zakoupení jednoho kusu se pohybují od 85 milionů dolarů (asi 2 miliardy korun). Dříve se hovořilo také o možnosti nákupu modernějších gripenů, než má nyní pronajaté české letectvo, tam by byla cena o něco nižší – asi 70 milionů dolarů (tedy zhruba 1,6 miliardy korun).
„F-35 budou asi o pětinu dražší než nové gripeny, ale z hlediska schopností o 50 procent lepší,“ komentoval dříve vojenský analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr.
Nákup F-35 znamená, že česká armáda bude mít takzvaně vystaráno na několik desetiletí dopředu. Počítá se totiž s tím, že v provozu by mohly zůstat díky modernizacím 30 až 40 let. V následujících letech se z nich navíc zřejmě stane standardní letoun NATO, který pomalu ve výzbroji evropských armád nahradí generačně starší předchůdce F-16. Stejně jako ČR o ně projevilo zájem také Řecko.
Roční náklady na provoz dvou letek F-35 by se podle Visingra mohly pohybovat ve výši zhruba 500 milionů dolarů. „Při kalkulaci na 30 let bychom se měli údajně pohybovat kolem 500 milionů dolarů ročně (zhruba 12 miliard korun). Mělo by v tom být rozpočteno vše od výcviku po údržbu, palivo nebo munici.“
České letectvo má aktuálně k dispozici pouze jednu nadzvukovou taktickou letku o 14 gripenech, které létají ze základy ve středočeské Čáslavi. Kromě nepřetržité pohotovosti kvůli ochraně českého vzdušného prostoru se piloti gripenů pravidelně účastní i zahraničních misí, od začátku dubna jsou čeští stíhači nasazeni i v Pobaltí.
Soutěž zrušíme. Obrněnce nakoupíme přímo od Švédska
Deník Echo24 přinesl opakovaně také informace o zabrzděném tendru na nákup bojových vozidel pěchoty (BVP). Ministryně obrany dnes potvrdila, že probíhající soutěž má být zrušena a 210 kusů pásových obrněnců za 52 miliard korun má být pořízeno formou mezivládní dohody (G2G) od Švédského království. Půjde o vozidla typu CV90.
O dodání obrněnců pro ČR měl zájem ještě německý Rheinmetall, který nabízel vozidlo Lynx, což byla druhá nejpravděpodobnější varianta, a španělský GDELS s vozidlem Ascod.
Stíhači zůstanou v Pobaltí nejméně do září
Ministryně Černochová ve středu informovala vládu také o prodloužení mise českých stíhačů, kteří od dubna chrání vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska. Česko vyhovělo žádosti pobaltských zemí, které nemají vlastní kapacity, o prodloužení mise o dva měsíce, tedy do konce září. Zvýšené náklady ve výši cca 14 milionů korun mají být v maximální možné míře hrazeny Litvou.