Začíná právní bitva o podvolení policie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V posledních měsících se napsala spousta obecných tezí a frází, jak demisionovaný premiér bez důvěry sněmovny Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman, který ho v tomto stavu nechává vládnout a podle ústavy nekoná směrem k dalšímu pokusu o sestavení vlády, ohrožují demokracii. Většinou už tam ale chybělo, v čem konkrétně to ohrožení páchají. Pro účinnou a efektivní kritiku Babiše se Zemanem je ale potřeba přejít od obecných frází a odkazů na symboly k jejich zcela konkrétním činům, jimiž demokracii a principy právního státu ohrožují.
Andrej Babiš teď předvádí exemplární lekci při urputné snaze odvolat ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Právě na něm a jeho schopnosti se bránit se v příštích měsících ukáže, jak jsou instituce právního státu Babišovu bezskrupulóznímu tlaku a nerespektování pravidel schopny čelit. Andrej Babiš podle zákona o GIBS a zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů může Murína odvolat, jen pokud by proti němu bylo vedeno trestní nebo kárné řízení. Nic z toho se ale podle dostupných informací neděje. Premiér v demisi bez důvěry si to nejspíš po konzultaci se svými právníky uvědomil. A rozhodl se, že na Murína půjde právní kličkou. Dočasně ho zprostí výkonu služby.
Ani dočasné zproštění ale není podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů snadné. I tady je potřeba prokázat nějaké provinění a zahájit řízení o kázeňském přestupku. Pak by měl podle zákona Andrej Babiš právo Michala Murína funkce dočasně zprostit. „Příslušník musí být zproštěn výkonu služby na dobu, po kterou je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku, jestliže by jeho ponechání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jeho jednání,“ píše se v zákoně. Tím, kdo by ale musel kázeňské řízení proti Murínovi rozjet, je sám Babiš. Takové obvinění by ale vypadalo velmi účelově a premiér v demisi by právem mohl být považován za podjatého.
Pokud na to bude mít Michal Murín energii, nervy a za sebou dobrého advokáta, má poměrně dost možností, jak se bránit. Může okamžitě podat žalobu proti dočasnému postavení mimo službu. Může také soud požádat o odkladný účinek Babišova zproštění do chvíle, než soud rozhodne o jeho žalobě. To je prakticky předběžné opatření. Michal Murín by zůstal ve funkci šéfa GIBS do chvíle, než by soud rozhodl, jestli na to zproštění měl Andrej Babiš právo. Soudy ale přiznávají odkladné účinky jen velmi zřídka. Takže realisticky je potřeba počítat s tím, že Murín by musel přinejmenším na dobu, než soud o jeho žalobě na neoprávněné odstavení rozhodne, funkci opustit. Přesně o to podle všeho Andreji Babišovi jde. Urputnost, s jakou se snaží se Murína zbavit, je mimořádná.
Právě GIBS jako jediná totiž může zasáhnout proti policistům vyšetřujícím Babišovy případy. Může od nich případným obviněním odstavit vyšetřovatele, na něž si Babiš stěžuje, že jeho trestní stíhání je „účelovka“. Nikdo jiný, ani policejní prezident, to udělat nemůže. Je známo, že ministerský předseda a členové jeho rodiny jsou obviněni kvůli dotačnímu podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě. Jenže policie vyšetřuje i další Babišovy případy. Mimo jiné operaci s korunovými dluhopisy. Tam nejsou k dispozici informace, jak je vyšetřování daleko a jestli Andreji Babišovi případně nehrozí další obvinění.
Hospodářské noviny přinesly 16. března zprávu, že právě GIBS vyšetřuje na základě konkrétního podnětu podezření, že z trestního spisu v případu Čapí hnízdo unikly dokumenty. Andrej Babiš odmítl listu odpovědět, jestli podnět podal on. Už loni v říjnu ale řekl, že podá trestní oznámení kvůli dokumentům z případu Čapí hnízdo, které se objevily na twitterovém účtu Julius Šuman. Šlo o neověřené kopie listin z banky HSBC, které dokazovaly, že majitelem Čapího hnízda byl od počátku Agrofert – a Babiš to jen maskoval. Pokud by se ukázalo, že dokumenty byly pravé a unikly od policie nebo ze státního zastupitelství, ohrozilo by to důvěryhodnost vyšetřování. Právě k takovému závěru se Babiš může snažit GIBS tlačit. Jde mu opravdu o hodně. O osobní svobodu i o svobodu vlastní rodiny.