Co jsou skutečně silová ministerstva
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nová vláda Petra Fialy, koalice koalic Spolu a PirStan s pohodlnou většinou 108 hlasů ve sněmovně, už získává konkrétní obrysy. Pětice lídrů v úterý ohlásila, že dohoda na programu nového kabinetu je fakticky hotová. A víceméně finální je až na několik otevřených bodů i personální složení nové vlády. Ukazuje se, že vážná krize (v tomto případě prudké zdražování a energetická krize) a silný jasný nepřítel (Andrej Babiš) spojují to, co by za klidnějších podmínek bylo nespojitelné a topilo se v řadě hodnotových střetů. Tady se racionálně odčítáním hledá nejmenší společný jmenovatel. Na čem shoda není, to se prostě dělat nebude. Není čas na žádné kulturní války. Vážných témat je víc než dost.
Proto se obsahově i personálně dala koalice dohromady rychle. Bez vážnějších střetů. Rozdělování pozic ukazuje, jak se vlivem okolností zásadně mění to, čemu se tradičně říká silová ministerstva. Za ně se tradičně považovaly finance, obrana, vnitro, spravedlnost a zahraničí. Daně, armáda, policie, justice a žalobci, diplomacie. Pečlivě se v koalicích vyvažovalo, jak se rozdělí.
Dnes jsou vlivem okolností silová ministerstva jiná. V té první lize jsou už jen finance. Ty ční nad všemi ostatními. Po premiérovi neoddiskutovatelná dvojka ve vládě.
V druhé kategorii jsou ministerstva, přes která se odehrává a bude odehrávat Evropskou unií řízená transformace k bezuhlíkové ekonomice a všechny její následky. Sem patří ministerstvo životního prostředí, průmyslu a částečně i zemědělství. Tudy potečou dotační zelené miliardy. Tady se bude do českých pravidel přepisovat evropská regulace.
V další kategorii jsou systémová ministerstva, kde se rozhoduje o směřování společnosti: práce a sociální věci, školství, zdravotnictví. Význam posledně jmenovaného je aktuálně výrazně posílený pandemií čínského koronaviru. Je to ministerstvo, kde se zcela zásadně rozhoduje o naší svobodě. Význam prvně jmenovaného posílí zásadně s nastupující energetickou krizí. Tady se bude rozhodovat, komu a jak bude vláda kompenzovat drahotu. Bude to hlavní soupeř ministra financí ve vládě. Hodně důležitá tvář, která by měla přispět k tomu, aby se v těžké zdražovací době společnost moc neradikalizovala.
Právě proto je nejspíš obsazení tohoto ministerstva tak obtížné. Už ho v obavách, že by na to nestačily, odmítly předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i pirátka Olga Richterová. Obě se přitom právě na něj v opozici pečlivě připravovaly. Tady jméno ministra stále chybí.
V poslední skupině jsou všechny ostatní úřady včetně kdysi silového zahraničí. Doprava, místní rozvoj, kultura.
Ta podstatná část zahraniční agendy je totiž dnes agenda Evropské unie. Ta není na ministerstvu zahraničních věcí, ale spadá přímo pod premiéra. Nová vláda si zjevně dobře uvědomuje, že právě to je jedna z klíčových pozic. Proto chce do kabinetu přidat post evropského ministra. Na jeho vyjednávacích schopnostech bude záležet, jak dokážeme evropskou pastí zelené drahoty projít. Musí to být velmi silná figura, která perfektně rozumí tomu, jak to v Evropské unii chodí, a zároveň má respekt všech ostatních členů vlády. Na schopnostech tohoto evropského pitbula bude do značné míry záviset úspěch celé vlády. A životní úroveň deseti milionů obyvatel Česka v příštích letech. Snad si to Petr Fiala uvědomuje a vybere opravdu silného hráče.