Policie líčila na pytláky, ale chytil se Fico. Sledování bylo nezákonné, brání se expremiér
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za nezákonné a v rozporu s demokracii označil v úterý slovenský expremiér Robert Fico odposlechy svých schůzek s advokáty vazebně stíhaných osob na myslivecké chatě na jihu země. Odmítl, že v souvislosti se zmíněnými setkáními spáchal trestný čin. Záznamy z odposlechů unikly do slovenských médií. Fico napadá způsob, jakým policie dostala souhlas s odposlechem chaty. O její sledování žádala kvůli pytlákům.
„Je to pravděpodobně poprvé v rámci Evropské unie, co oficiálně stát nechal sledovat a odposlouchávat lídra opoziční strany. Není horšího zločinu v demokracii, než likvidovat opozici prostřednictvím odposlechů,“ řekl Fico novinářům.
Podle listu Denník N Fico na jedné ze schůzek hovořil například o odsouzeném podnikateli Marianu Kočnerovi, který si odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek a který také čelí obžalobě z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Právník podle Denníku N řekl Ficovi, že Kočnera se dotklo video, které o něm nahrál místopředseda Směru-SD. Z jeho vyjádření dále vyplynulo, že Kočner kvůli tomu zvažoval spolupráci s policii. Fico reagoval slovy, že stranickému kolegovi domluví.
Portál Aktuality.sk zase uvedl, že někdejšího místopředsedu Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a bývalého ministra Roberta Kaliňáka připravovali na myslivecké chatě na policejní výslech právníci, kteří mají přístup k vyšetřovacím spisům. Prokuratura informovala, že takový postup by mohl být kvalifikován jako manipulování se svědky a jako trestný čin maření spravedlnosti.
Fico si stěžoval také na způsob, kterým policie získala soudní souhlas s odposloucháváním zmíněné chaty včetně pořízení kamerových záznamů. Důvodem k monitorování prostor bylo podezření z pytláctví. Schůzek se účastnil i otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra, který je podezřelý kromě jiného z korupce či z toho, že měl přístup k údajům z policejních databází.
Únik zmíněných nahrávek do médií nechal prověřit generální prokurátor, příslušný vyšetřovatel zase v této souvislosti podal trestní oznámení.
Bývalý trojnásobný premiér Fico opakovaně zpochybňuje stíhání některých čelných představitelů úřadů a institucí z období, kdy byla jeho strana u moci. Vlnu zatýkání soudců a dalších pracovníků justice, někdejších čelných představitelů policie a dalších vysokých úředníků zažilo Slovensko po loňských volbách, ve kterých Směr-SD utrpěl porážku a následně odešel do opozice.