Vláda zrušila svá původní usnesení o zavření obchodů a omezení pohybu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Andreje Babiše zrušila všechna svá původní usnesení, kterými omezovala po dvanáctém březnu volný pohyb osob a zavírala obchody a restaurace. Až do šesté hodiny ranní 24. března se všechna omezení řídila usneseními vlády podle krizového zákona. Na pondělním zasedání je ale kabinet nahradil „mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví“. O omezení života v České republice tak už nerozhoduje celý kabinet, ale celou odpovědnost na sebe převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Kabinet bere mimořádná opatření jeho úřadu jen na vědomí.
Prakticky se pro život občanů České republiky nic nemění. Je to ale kompletní změna právní taktiky. Kabinet totiž v pondělí zrušil i všechna svá původní usnesení omezující život v zemi, která omezovala volný pohyb, obchod a služby. Nouzový stav už se od té doby řídí nikoliv podle krizového zákona, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle něj rozhoduje mimořádnými opatřeními právě jen ministr zdravotnictví.
Kabinet se ke změně právní taktiky nejspíš rozhodl v obavách ze žalob na náhradu škody, které by na něj mohly mířit. Právě usnesení, která vláda v pondělí zrušila, napadl žalobou k Městskému soudu v Praze brněnský advokát David Záhumenský, zastupující svou manželku Vendulu. V žalobě napadá právě vládní usnesení, která kabinet v pondělí zrušil.
Server Česká justice upozornil, že Městský soud v Praze už v reakci na pondělní rozhodnutí vlády projednávání žaloby, které mělo začít tento pátek 27. března, odložil. Předsedkyně senátu to vysvětluje právě pondělním právním obratem. “Jak již Městský soud v Praze veřejně informoval dne 23. 3. 2020, pod spisovou značkou 10 A 35/2020 je projednáván návrh na zrušení čtyř aktů vlády a Ministerstva zdravotnictví souvisejících s pandemií nemoci COVID-19 jako opatření obecné povahy. Městský soud v této věci nařídil ústní jednání na den 27. 3. 2020 v 10 hod. Nyní soud sděluje, že uvedené ústní jednání bylo odročeno, a dne 27. 3. 2020 se tedy neuskuteční, a to z následujících důvodů. Dva z napadených aktů vlády, konkrétně její usnesení č. 82/2020 Sb., o přijetí krizového opatření, (omezení prodeje v maloobchodu) a usnesení č. 85/2020 Sb., o přijetí krizového opatření (omezení svobody pohybu), byly zrušeny s účinností od 24. 3. 2020 6 hod. První z uvedených usnesení (omezení prodeje v maloobchodu) bylo zrušeno bodem IV. usnesení vlády č. 127/2020 Sb., druhé (omezení svobody pohybu) bylo zrušeno bodem III. usnesení vlády č. 126/2020 Sb.,“ píše soudkyně Viera Horčicová.
„Vláda zrušená usnesení o krizových opatřeních nenahradila žádnými novými krizovými opatřeními, která by sama přijala, a pouze vzala na vědomí nová mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, kterými došlo k omezení prodeje v maloobchodu a svobody pohybu s účinností od 24. 3. 2020, 6 hod. Z výše uvedeného vyplývá, že dva akty, jejichž zrušení se navrhovatelka v řízení před soudem domáhá, byly již zrušeny vládou. Na tuto situaci je třeba účastníkům umožnit odpovídajícím způsobem procesně reagovat a dát jim k tomu přiměřenou lhůtu, což vyžaduje odročení pátečního ústního jednání. Městský soud i nadále bude postupovat tak, aby věc byla vyřízena v přiměřeném čase, a o svém dalším postupu bude veřejnost informovat,” upozorňuje Horčicová.
Změna právní strategie, teď prakticky znamená, že pokud by někdo další chtěl žalovat vládu za krizová rozhodnutí z prvního týdne a domáhat se škody, nemůže svůj nárok protáhnout za 24. březen, kdy kabinet změnil právní režim. Za rozhodnutí je teď fakticky podle zákona o veřejném zdraví zodpovědný jen ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.