Krachy, propouštění. Hotelům se bez turistů nevyplatí otevřít
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pro hotely a restaurace soustředící se na zahraniční turisty či korporátní klientelu pokračuje stejný problém i po rozvolnění opatření. V Praze i dalších větších městech zůstane až polovina hotelů uzavřená a podle odhadů mohou čekat návrat turistů do stavu před pandemií až kolem roku 2023. Problém to znamená i pro další navázané obory, v nichž hrozí propouštění tisíců lidí.
Za situace, kdy ze země prakticky vymizeli zahraniční turisté a řada firem své zaměstnance nechává pracovat z domova, se velké části hotelů či restaurací nevyplatí otevřít. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka tak hrozí další krachy či propouštění, pokud vláda nepřijde s další následnou pomocí. „Tady to není o tom, jak se nedávno vyjádřil pan odborář Dufek, že zkrachují ti špatní, zkrachují ti, na které padla ta karta, to jsou hlavně služby a obchod,“ řekl deníku Echo24 Stárek s tím, že nesou hlavní část dopadu pandemie.
Situace je podle Stárka nejistá i proto, že návrat turistů ovlivní epidemická situace u nás i v zahraničí. „Máme odhady, co se týká ubytovacích kapacit, že se příjezdový cestovní ruch například v Praze vrátí na úroveň, kde byl v roce 2019, nejdříve v roce 2023,“ dodal Stárek s tím, že sice turisté budou do Česka jezdit, návrat však bude postupný.
Problémy s turistickým ruchem se zdaleka netýkají jen Prahy. Podle asociace se například neotevře po čtvrtečním rozvolnění velká část hotelů v Karlových Varech, protože by jim možné množství hostů nevydělalo ani na provozní náklady. Podobně je malý zájem podle asociace o ubytování například v Ostravě. Turisté pobyty zatím spíše kvůli nejistotě odhlašovali a nejezdí sem ani příliš obchodních cestujících, které mohou hotely přijímat i nyní.
Cestou je podle Stárka například další moratorium na splátky u podnikatelů, kteří prokáží propady poptávky, podpora obnovení leteckých spojů či pomoc ze strany krajů, které mají o situaci v regionech přehled. „To, že se pořád drží a zatím ubyla ne více než třetina zaměstnanců, je díky programům na podporu nezaměstnanosti,“ dodal Stárek.
Na hotely či restaurace jsou přitom navázány i další obory, které jsou v potížích. Skončit by mohlo až 50 % prádelen a čistíren, což by znamenalo propuštění zhruba 4000 lidí, řekla prezidentka Asociace prádelen a čistíren ČR Jana Puškáčová. Většina těchto firem má podle průzkumu profesní asociace existenční problémy. Prádelny kvůli omezenému provozu v hotelích, restauracích či wellness a fitness centrech nemají téměř žádný odbyt. Problém podle Puskáčové tkví v tom, že firmy v tomto sektoru mají jen omezený nárok na pomoc, protože nejsou z rozhodnutí vlády zavřené. S prosbou o větší podporu se dlouhodobě obracejí na vládu, zatím neúspěšně.
Ubytovací zařízení mohou od čtvrtka otevřít bez omezení. Platí v nich obecná opatření jako roušky, dezinfekce a dodržování dvoumetrových odstupů. Přerušit provoz pro rekreační účely musely od 22. října. Restaurace mohou fungovat mezi 06:00 a 22:00. Obsluhovat smějí jen usazené hosty, u stolu mohou sedět nejvýše čtyři lidé. Kapacita podniku se mohou naplnit maximálně na 50 procent. Stravovací zařízení se musela veřejnosti uzavřít 14. října.