MVČK: Počet občanských válek ve světě se zdvojnásobil

MVČK: Počet občanských válek ve světě se zdvojnásobil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Počet občanských válek ve světě se od začátku století více než zdvojnásobil. Ve své zprávě to v pondělí uvedl Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČR). Narostl rovněž počet nejrůznějších ozbrojených skupin. "Za posledních šest let se jich objevilo více, než v předchozích 60 letech," citovala agentura AFP ze zprávy MVČR. Jak Červený kříž dodal, přesvědčit jejich bojovníky, že by měli dodržovat alespoň základní zásady humanitárního práva, je tak mnohem složitější.

Jak MVČR uvádí, v minulosti se soustředil zejména na dobře strukturované povstalecké skupiny, které se snažil přimět k tomu, aby dodržovaly takzvané ženevské úmluvy, které vstoupily v platnost v roce 1950. Ženevské úmluvy jsou jedním z pilířů humanitárního práva, jehož cílem je ochrana obětí válečných konfliktů.

Nyní ale Červený kříž uvádí, že musí svůj přístup změnit a reagovat tak na měnící se povahu bojujících stran, které často nemají pevně danou strukturu, jako tomu bylo v minulosti.

Mezi lety 2001 až 2016 vzrostl počet "vnitřních ozbrojených konfliktů" ze 30 na více než 70, píše se ve zprávě. Rovněž extrémně narostl počet skupin, které v daných konfliktech bojují. "Jen třetina konfliktů se dnes odehrává mezi dvěma stranami," zatímco 44 procent z nich "je vedeno mezi třemi až devíti stranami," uvedl Červený kříž. Příkladem je libyjské město Misuráta, kde bylo v roce 2011 zaznamenáno 236 ozbrojených skupin. Ve válce v Sýrii bylo pak v roce 2014 zmapováno dokonce 1000 jednotlivých skupin.

,

19. června 2018