Arabský summit řeší navracení syrských uprchlíků do vlasti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Libanonský prezident Michel Aún dnes vyzval světové mocnosti, aby „vynaložily veškeré úsilí“ směřující k návratu syrských uprchlíků do vlasti bez ohledu na politické řešení tamní války. Na arabském ekonomickém summitu v Bejrútu také prohlásil, že Libanon navrhne řešení bezpečného návratu uprchlíků v závěrečném prohlášení.
Podle OSN ale podmínky pro bezpečný návrat uprchlíků dosud nenastaly. Od vypuknutí konfliktu v roce 2011 uprchl ze Sýrie do Libanonu více než milion lidí a podle humanitárních organizací většina žije v extrémní chudobě.
Prezident Aún řekl, že Libanon je ochromen přítomností syrských a palestinských uprchlíků, kteří tvoří přibližně polovinu obyvatel malé země potýkající se s hospodářskou krizí. Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Ahmad Abúl Ghajt dodal, že téměř polovina všech uprchlíků „pochází z našeho arabského světa“.
Podle údajů OSN je v pěti zemích sousedících se Sýrií – Turecku, Libanonu, Jordánsku, Egyptu a Iráku – na 5,6 milionu syrských uprchlíků.
Summit v Bejrútu je první schůzkou zaměřenou na ekonomiku od roku 2013. Koná se v době, kdy jsou Sýrie, Jemen a Libye zmítány násilím a Irák se po nákladném vítězství nad tzv. Islámským státem potýká s rozsáhlou obnovou ekonomiky.
Summit je poznamenán rozkolem v otázce, zda Sýrii umožnit návrat do LAS, více než sedm let poté, co bylo její členství pozastaveno. Skutečnost, že Spojené arabské emiráty a Bahrajn znovu otevřely svá velvyslanectví v Damašku, je vnímána jako první krok k obnovení vztahů se Sýrií.
Většina hlav států z 22 členských zemí LAS ale na ekonomický summit nepřijela, země jsou zastoupeny delegacemi na nižší úrovni.