Zeman jmenoval druhou Babišovu vládu. Hamáček řídí vnitro i zahraničí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Zeman jmenoval na Pražském hradě druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), vedle ministrů za hnutí ANO v ní figurují ministři z řad ČSSD. Stalo se tak osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO. Menšinový kabinet ANO a ČSSD by měli ve Sněmovně podporovat komunisté, definitivně o tom rozhodnou o víkendu.
Opozice kritizuje personální složení vlády, především to, že v ní chybí ministr zahraničí. Prezident Miloš Zeman kvůli svým výhradám nejmenoval šéfem diplomacie Miroslava Pocheho (ČSSD), ale řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra. ODS podle jejího předsedy Petra Fialy nesouhlasí se složením, programem ani způsobem vzniku kabinetu Andreje Babiše (ANO). Představitelé stran mají výhrady také k tomu, že kabinet, který se má opírat o podporu komunistů, byl jmenován v Den památky obětí komunistického režimu.
Podle Babiše nejde o zlý úmysl, pouze souhru termínů. „Mne to určitě mrzí, je třeba odsoudit, co se stalo v minulosti, ale souvis tam nevidím,“ konstatoval.
Odsoudil také kritiku opozice kvůli spolupráci menšinové vlády s KSČM. Zdůraznil, že se pokoušel dohodnout s ODS, která ale spolupráci odmítla. „Má plno keců ta opozice,“ uvedl s tím, že opoziční poslanci ještě mají možnost kabinet podpořit při hlasování o důvěře, které je naplánováno na 11. července. Nevyjádřil se ani k tomu, zda považuje za protiústavní, že prezident nejmenoval jeho nominanta na ministra zahraničí. Podle Hamáčka, který vedle vedení dvou resortů získal i pozici prvního místopředsedy vlády, spor s Hradem bude vláda řešit, počítá, že dohodu naleznou v řádu měsíců.
ČSSD povede pět ministerstev – vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Ve srovnání s dosavadní vládou v té nové nastalo osm změn. Ve svých funkcích vedle premiéra zůstalo šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok a ministr školství Robert Plaga. Ministrem obrany se nově stal dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, poslankyně Taťána Malá povede ministerstvo spravedlnosti. Ministryní průmyslu je podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.
Za sociální demokracii ve vládě zasedne jako ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Zemědělství povede Miroslav Toman.
Vedle změn v čele resortů prošly v souvislosti s ustavením nového kabinetu obměnou i některé další posty. Nová vláda bude mít i zmocněnkyni pro lidská práva, a to Martinu Štěpánkovou. Ve funkci vedoucího úřady vlády skončil Radek Augustin, dočasně, do doby jmenování jeho nástupce, byla řízením úřadu pověřena Tünde Barthová, která dosud působila jako ředitelka odboru kabinetu předsedy vlády. Vláda má také novou mluvčí, Barboru Peterovou nahradila Petra Doležalová, která dosud pracovala v televizi Prima.
O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny. Před hlasováním chce Zeman vystoupit před Sněmovnou. V září hodlá přijít na jednání vlády při schvalování rozpočtu. Na podzim ministry pozval na večeři do Lán.
Na protest proti jmenování vlády vyhlásili v Turnově na Semilsku řetězovou hladovku proti komunismu. Spontánní akce, která spojila lidi nespokojené se současnou politickou situací, odstartovala o půlnoci.
Přehled členů dnes jmenované druhé vlády premiéra Andreje Babiše:
Předseda vlády: Andrej Babiš (ANO)
Ministr dopravy: Dan Ťok (za ANO)
Ministryně financí: Alena Schillerová (za ANO)
Ministr kultury: Antonín Staněk (ČSSD)
Ministr obrany: Lubomír Metnar (za ANO)
Ministr práce a sociálních věcí: Petr Krčál (ČSSD)
Ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
Ministryně průmyslu a obchodu: Marta Nováková (za ANO)
Ministryně spravedlnosti: Taťána Malá (ANO)
Ministr školství: Robert Plaga (ANO)
Ministr vnitra: Jan Hamáček (ČSSD)
Ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch (za ANO)
Ministr zahraničí: vedením ministerstva dočasně pověřen Jan Hamáček (ČSSD)
Ministr zemědělství: Miroslav Toman (za ČSSD)
Ministr životního prostředí: Richard Brabec (ANO)