„Je to silná káva.“ Fiala kritizuje Zemanovo vyloučení Vystrčila od stolu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za velkou chybu označil předseda ODS Petr Fiala rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nezvat na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Podobně se vyjádřil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle Fialy tím Zeman škodí politické kultuře. Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že prezident postupuje správně.
Zemanovi vadí to, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan. V rozhovoru pro televizi Prima Zeman označil Vystrčilovu cestu za „klukovskou provokaci“.
Fiala soudí, že už nepůjde o schůzky nejvyšších ústavních činitelů, ale o schůzky Zemanových přátel. Nemluvit s předsedou Senátu, druhým nejvyšším ústavním činitelem, to už je „silná káva“, napsal předseda ODS na svém facebookovém profilu.
Naopak komunisté Vystrčilovu cestu kritizují. „Hodnocení, že jde o klukovinu je příliš smířlivé,“ tvrdí šéf KSČM Filip. Podotkl, že pozvánky na schůzky politiků k diplomacii jsou věcí prezidenta. „Vzhledem k tomu, že pan Vystrčil si hraje na individuální akce a nerespektuje ostatní ústavní činitele, tak si myslím, že je to správné,“ uvedl Filip.
„Na základní škole bych takové chování pochopil, že kluci někoho vyloučí z party, ale na této úrovni toto fakt nechápu,“ komentoval Zemanovo rozhodnutí nezvat Vystrčila lidovecký předseda Jurečka. Prezident podle něj nyní „nekope“ za české zájmy, ale za zájmy čínských komunistů. „Předseda Senátu svoji cestou otevřel dveře pro další obrovské investice a obchodní spolupráci mezi ČR a Tchaj-wanem, která naší ekonomice a zaměstnanosti může nyní obrovsky pomoci,“ soudí Jurečka.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že prezident nepřekvapil. „Dlouhodobě se chová jako advokát zájmů Číny, a nikoliv jako prezident svébytné a suverénní České republiky. Jeho rétorika tomu opět odpovídá“. Věří tomu, že senátorská cesta na Tchaj-wan bude mít pro Česko ekonomický přínos. „Skutečný ekonomický přínos, jaký doposud žádná z mnoha cest prezidenta Zemana do Číny pro české občany neměla,“ dodala.
Předseda Starostů Vít Rakušan se pozastavil nad prezidentovým hodnocením Vystrčilovy návštěvy Tchaj-wanu jako klukovské provokace. „Zatímco nepozvat druhého nejvyššího ústavního činitele, kterému je ze strany Číny drsně vyhrožováno, na setkání dalších ústavních činitelů, to je zcela dospělá reakce velkého českého státníka,“ napsal na facebooku.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury je na prezidentovi, koho si zve. „Faktem je, ze cesta na Tchaj-wan byla Vystrčilovou demonstrací s cílem oslovit před krajskými volbami voliče s protičínskými názory, které ODS přebírají Piráti a další partaje,“ myslí si Okamura. Míní ale, že Vystrčilova mise se nelíbila ani mnohým podnikatelům a voličům občanských demokratů.
Vystrčila za cestu kritizuje také premiér Andrej Babiš (ANO), který předsedovi Senátu cestu již předtím nedoporučil. Nelíbí se mu ani výrok Vystrčila, že smyslem cesty bylo narovnat páteř Česka. „Nevím, co tím myslel. Já mám páteř rovnou,“ ohradil se premiér v nedělním pořadu Partie. Také Vystrčilovi vyčetl, že v zahraničí mluví o vnitropolitické situaci.