Schillerová chce změny v účetnictví. Ano, ale dobrovolné, reagují daňaři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou (za ANO) čas od času přijde s novinkou, vůči níž se vzápětí ostře vymezí daňoví poradci – jako třeba zadržování přeplatků na DPH o patnáct dní déle. Poslední návrh ministerstva ale spíše vítají. Jde o to, že fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, by již v budoucnu nemuseli vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví.
Daňoví experti, oslovení deníkem Echo24, návrh vítají, shodují se ale, že nesmí jít o povinnost přestoupit z podvojného účetnictví na jednoduché.
„Považuji to jednoznačně za velmi dobrý nápad a krok správným směrem. Důležité je, aby byla těm, kteří budou sami od sebe chtít, ponechána možnost ve vedení podvojného účetnictví i nadále dobrovolně pokračovat,“ uvedl člen Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek.
Podobně hovoří i člen rady Unie daňových poplatníků David Hubal. „Zrušit povinnost podvojného účetnictví pro fyzické podnikatele je obecně krok správným směrem, nicméně každá změna v systému přináší daňovým subjektům značné náklady a ohromnou dávku právní nejistoty. Ministerstvo financí by se změnami obecně mělo zacházet jako se šafránem,“ řekl Hubal.
„Za určitých okolností totiž může mít změna systému účtování velmi nepříznivé daňové dopady na podnikatele při dodanění závazků, přijatých záloh, opravných položek k pohledávkám a dohadných účtů pasivních. Proto by zákon měl dát možnost volby pro stávající subjekty,“ dodal Hubal s tím, že ale neměl možnost do materiálu ministerstva nahlédnout.
Návrh zákona míří do připomínkového řízení
Návrh legislativy nyní míří do mezirezortního připomínkového řízení. Resort financí v něm dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.
„Chceme moderní zákon, který obstojí v současném digitalizovaném světě a bude znamenat další zjednodušení a zefektivnění účetnictví,“ uvedla k tomu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na twitteru.