Češi by měli platit spropitné minimálně 10 %, navrhuje iniciativa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Gastronomické podniky v Česku by měly zavést povinných 10 % spropitného, aby pomohly podnikům a jejich zaměstnancům s finančními problémy způsobenými novým koronavirem. Navrhuje to iniciativa #milujemevino, podle níž je takové spropitné jakožto součást účtu ve světě standardem. Spropitné tvoří až polovinu příjmů pracovníků v barech či restauracích a dalších zařízeních, dodává iniciativa v tiskové zprávě.
Podle vedoucího iniciativy Jana Horešovského je výzva „10 % Gastru“ logickým krokem, který má v krizi pomoci k urychlení návratu do normálu. „Do restaurací chodíme proto, že se tam cítíme dobře, a to i díky skvělým číšníkům, kuchařům, sommelierům a barmanům. Tyto podniky však dostaly strašně na frak a jejich zaměstnanci se začínají potýkat s existenčními problémy,“ řekl Jan Horešovský. „Vyzýváme všechny majitele a provozovatele restaurací, vináren, barů, kaváren, zkrátka všechny, kteří podnikají v gastronomii, aby ve svých podnicích zavedli pravidlo 10% spropitného pro svůj personál,“ dodal.
Od 25. května se chystá Horešovský zavést na dobrovolné bázi takové pravidlo ve svém podniku, který patří mezi zakládající podniky iniciativy #milujemevino. Ta vznikla podle vyjádření iniciativy pro profesionály, odborníky i konzumenty, kterým není „osud vína a podniků s vínem v době koronavirové krize lhostejný a chtějí pomoci“.