„Situace se dramatizuje“. Protesty mohou být na podzim reálné, varuje Středula vládu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Petra Fialy může zažít velmi horký podzim. Už nyní je totiž patrné, že se bude muset vypořádat s energetickou krizí, která může vyústit v přerušení dodávek plynu či ropy. Kromě vysokého zdražování se ale také musí potýkat i s výhrůžkami odborářů, kteří požadují kompenzaci ve výši inflace. Vláda už na dílčí zvyšování platů kývla, přesto stále hrozí, že odboráři vyjdou v září do ulic. Podle předáka odborů Josefa Středuly a také kandidáta na prezidenta je tato varianta stále více reálnější.
Odboráři měli s lídry koaličních stran schůzku v úterý. Ta se měla týkat navýšení platů na letošní rok kvůli vysoké inflaci. Výsledek schůzky však odboráře nepotěšil, protože ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nevidí na letošní rok volné prostředky k přidání. Na příští rok by se však měly platové tarify od ledna zvýšit o 5 procent.
Odboráři však požadují přidání pro pracovníky veřejných služeb od srpna či od září. Pro zaměstnance se zmrazeným platem by se mělo jednat o navýšení o 10 procent a pro učitele a zdravotníky o 700 až 1000 korun. Další zvýšení pak mělo zaměstnance ve státní sféře čekat od ledna. I z toho důvodu už vstoupilo do stávkové pohotovosti devět odborových svazů a další čtyři vyjádřily svou podporu.
S největší pravděpodobností však požadavky odborářů nebudou vyslyšeny. „Nejen stav rozpočtu, ale zejména vysoká míra inflace jednoznačně velí k platové střídmosti. Roztočit mzdově-cenovou spirálu snad nechtějí ani odboráři. Snad vidí dál než za nejbližší roh a dostanou rozum. Objektivně není čas a prostor pro nárůst platů,“ uvedl k plánu odborářů místopředseda sněmovny a poslanec ODS Jan Skopeček.
Odboráři však v případě neúspěchu chtějí svolávat demonstrace. V minulosti z jejich strany také padaly výhrůžky jako generální stávka, blokáda Prahy nebo demonstrace. To připouští i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který zároveň kandiduje na prezdinta ve volbách počátkem příštího roku. Podle něj je scénář protestů čím dál reálnější. „Z mého subjektivního pohledu se vláda svým přístupem k zaměstnancům přiblížila tomu, že protesty jsou reálné. Uvidíme, co bude v srpnu po jednáních po zveřejnení červencové predikce. Vše, co se odehrálo za poslední čtyři jednání mi však nedávají žádnou jistotu, že by se situace uklidňovala. Naopak se domnívám, že se dramatizuje,“ řekl pro Echo24 Středula.
Podle něj se nejedná jen o kdejaké přidávání úředníkům ve státní službě. O přidání by se mělo jednat zejména u pracovníků ve školství, v kultuře nebo ve veřejných službách. „Tam se dá nervozita přímo krájet. V soukromé sféře je napětí také veliké. Důvodem je, že vláda nekoná dostatečné kroky s inflací a dopadem na běžné občany. To je ten obrovský problém,“ řekl Středula s tím, že se protesty mohou spojit.
Před zvyšováním platů varuje ale i například viceguvernérka centrální banky Eva Zamrazilová. Podle ní by se totiž musely dál zvyšovat sazby, protože by přidání na platech či mzdách mohlo vyvolat další inflační impulz. „Zvýšení minimální mzdy by v současné době bylo mimořádně nezodpovědným krokem cementujícím inflaci. Propsalo by se nejen do dalšího růstu mezd bez jakékoli vazby na produktivitu práce. Navíc by mohlo vést i k výraznému růstu nezaměstnanosti, která naši ekonomiku zatím netrápí,“ řekla dříve Zamrazilová.