Nehoráznost, plísní Babiš své poslance za navýšení platů. Podpoří návrh Pirátů a SPD
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci SPD a Piráti shromáždili 40 podpisů ke svolání mimořádné schůze Sněmovny, na níž chtějí schválit zpomalení růstu platů zákonodárců po Novém roce. Poslanci si totiž v pátek debatu odhlasovali, že se jim skokově zvýší platy asi o 20 procent. Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že iniciaci schůze podpoří, na své poslance hnutí ANO se rozzlobil za to, že k navýšení dopomohli, jak zjistil server Novinky.cz. Novelu letos přitom předložil právě menšinový kabinet ANO.
„Považuji za nehorázné, že nechtějí zabránit tomu, aby se navyšovaly platy poslancům o 20 procent. Je to skandální a je to ostuda,“ rozčiloval se pro Novinky premiér. „Máme poslance, kteří jsou nezávislí, ne vždy se řídí podle mých názorů. Já za sebe budu chtít, aby se to schválilo. Nevím, jak se k tomu postaví klub, ale máme držet principy, se kterými jsem zakládal hnutí,“ nechal se slyšet.
Babiš, který je nyní v zahraničí, uvedl, že o situaci mluvil s předsedou klubu ANO Jaroslavem Faltýkem. Ten mu vysvětlil, že dřívější návrh Pirátů na zpomalení nebyl hlasovatelný kvůli jednacím lhůtám a že poslanci ANO vládní návrh podpoří. „Poslanci hnutí ANO budou hlasovat pro návrh vlády, tudíž pro snížení platů. Určitě podpoříme tu mimořádnou schůzi,“ uvedl Babiš. Dodal, že Piráti si vládní návrh přisvojili.
Na podivnou rétoriku šéfa hnutí ANO už stihli někteří reagovat. Například místopředseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka se nad ním pozastavoval na Twitteru. „No comment….. tomu říkám parlamentní demokracie v programu Babiš 2.0.11.“ napsal.
Máme poslance, kteří jsou nezávislí, ne vždy se řídí podle mých názorů. (A. Babiš o poslancích Hnutí Ano)
— Marian Jurečka (@MJureka) 2. listopadu 2018
No comment….. tomu říkám parlamentní demokracie v programu Babiš 2.0.11.
Schůze by mohla proběhnout v polovině listopadu
Mimořádná schůze by se tak mohla konat v pátek 16. listopadu. Hnutí SPD Tomia Okamura navrhuje zmrazit platy vrcholných politiků na další tři roky. Piráti je chtějí počítat z průměrné mzdy v celé ekonomice, nikoli z průměru ve veřejné sféře, jak je tomu nyní. Novinářům to řekli šéfové klubů Jakub Michálek (Piráti) a Radim Fiala (SPD). Navíc by podle Michálka měli poslanci a senátoři čerpat nemocenskou stejně jako zaměstnanci.
Pokud změnu zákonodárci neprosadí do konce roku, platy jim automaticky vzrostou po 1. lednu. Piráti a SPD proto chtějí novelu projednat co nejrychleji. Poslanecké úpravy podali v úterý, kdy se odehrálo druhé čtení návrhu zákona. Pokud by se mimořádná schůze nesešla, Sněmovna by novelu podle plánu mohla schvalovat zřejmě na příští schůzi, která začíná 3. prosince. Senát by už pak měl málo času na potvrzení návrhu do konce roku.
Výbory návrhy Pirátů a SPD nepodpořily. Doporučily plénu přijmout vládní předlohu beze změn. Michálek obhajoval svůj požadavek argumentem, že když vláda zvýší platy učitelům a státním zaměstnancům, zvyšuje tím i platy politiků. Současný systém stanovování platů politiků někteří poslanci hájili. Připomínali, že jde o automat, aby politici do svých platů nezasahovali.
Platy ústavních činitelů se mají podle vládního návrhu od příštího roku sice zvýšit, ale pouze v návaznosti na růst průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Nezvýší se koeficient, kterým se tato mzda násobí. Plat poslance a senátora tak podle dřívějších informací vzroste asi o 6000 korun. Pokud by předloha schválena nebyla, zvýšil by se o dalších 8000 korun.
Pro výpočet platů politiků je zásadní platová základna, od níž se odvíjí. Pro letošní rok se základna počítá jako 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. V minulých letech byl koeficient nižší a od roku 2015 postupně narůstal. Příští rok a v následujících letech měl vzrůst koeficient podle platného zákona na 2,75. Vláda ANO navrhla, aby do budoucna zůstal na letošních 2,5. Pokud Parlament předlohu schválí, bude se růst platů odvíjet pouze od růstu mzdy v nepodnikatelské sféře a platová základna se bude vypočítávat podle stejného koeficientu jako letos. Není ale jisté, zda novela projde celým schvalovacím procesem tak, aby mohla začít platit od ledna.