Nákup jako loterie. Polovina kontrolovaných olivových olejů nebyla „extra panenských“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Olivové oleje, které prodejci nabízejí na českém trhu označené jako extra panenské, často nemají vlastnosti, které by je k tomuto označení opravňovaly. Výsledky letošní dlouhodobé kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ukázaly, že polovina z 20 testovaných olejů nesplňovala požadavky kladené na tuto kategorii olejů. Ve skutečnosti šlo o oleje nižší kategorie, případně měly na obale uvedené nesprávné údaje, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Jeden z hodnocených vzorků dokonce odpovídal kategorii lampantový olej, který nelze jako potravinu nabízet. Jde sice o přírodní olivový olej, ale svou charakteristikou není vhodný ke konzumaci.
„Cílem akce SZPI bylo prověřit, zda extra panenské a panenské olivové oleje splňují požadované fyzikální, chemické a senzorické parametry. Analýzy SZPI uskutečnila v akreditované laboratoři Laboratory of Olive Oil Tasting ve Slovinsku a v tuzemské akreditované laboratoři SZPI,“ uvedl Kopřiva.
U pěti vzorků šlo o nižší třídu kvality olejů. U pěti dalších inspektoři nalezli nedostatky v označení. Přehled všech vyhovujících i nevyhovujících vzorků je zveřejněný na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly. Mezi značky olejů, které neprošly hodnocením, patří Borges, Costa d´Oro, Molino, Olitalia, Hermes, Latzimas, Olivie, Arbequina, Ondoliva a privátní značka řetězce Albert.
Olivovým olejům se věnuje inspekce v posledních letech pravidelně, protože dovozci dodávají na český trh často olej, který nesplňuje zákonem požadované parametry. „A podceňují schopnost dozorových orgánů v Česku hodnotit jakost olivových olejů,“ řekl Kopřiva a dodal, že i v Česku je kontrola na úrovni, kterou požadují evropské předpisy. Kontroly budou pokračovat i příští rok. Prodejci závadných olejů budou čelit správnímu řízení a pokutě.