Dospělí migranti z lodi Ocean Viking nesplňují požadavky pro vstup do Francie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Většině z dospělých migrantů z lodi Ocean Viking, kterou po víc než dvou týdnech marného čekání na povolení od italských úřadů nechala minulý týden Francie zakotvit ve svém přístavu, bude zřejmě odmítnut vstup do Francie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na ministerstvo vnitra. Z celkem 234 běženců z této humanitární lodi je 189 dospělých, kteří byli zatím umístěni v „čekací zóně“.
Francouzský úřad pro uprchlíky Ofpra vydal 123 nepříznivých stanovisek a těmto osobám byl odepřen vstup do země. Ministerstvo vnitra podle AFP neuvedlo, zda a kdy budou tito běženci deportováni do zemí původu. Podle dřívějších informací jde o obyvatele několika afrických zemí, Bangladéšany či Pákistánce. Zbylých 66 dospělých podle francouzských médií převezme desítka unijních zemí včetně Německa, Finska či Portugalska.
Už v úterý ministr vnitra Gérald Darmanin oznámil, že z 234 migrantů z lodi Ocean Viking jich nejméně 44 bude muset opustit Francii, protože nesplňují podmínky pro udělení azylu.
Na lodi Ocean Viking byly i čtyři desítky nezletilých migrantů, kteří byli předáni do péče sociálních úřadů. Ubytováni byli v hotelu v Toulonu, z něhož jich více než polovina utekla, oznámily ve čtvrtek místní úřady. Nezletilí v hotelu nebyli zavření a mohli se volně pohybovat, na rozdíl od 189 dospělých migrantů z téže lodi.
Posádka lodi Ocean Viking, plující pod norskou vlajkou a provozované organizací SOS Méditerranée se sídlem ve Francii, nalodila přes dvě stovky běženců koncem října ve Středozemním moři mezi Afrikou a Itálií. Posléze několikrát neúspěšné žádala italské a maltské úřady o povolení zakotvit. Zhruba po týdnu vyzvala i námořní úřady Řecka, Španělska či Francie, aby zajistily vylodění migrantů v bezpečném přístavu. Až 10. listopadu francouzská vláda oficiálně potvrdila, že loď Ocean Viking může zakotvit ve francouzském přístavu Toulon.
Kauza způsobila ostrou diplomatickou roztržku – Francie kritizovala odmítavý postoj italských úřadů a v reakci na to pozastavila plán přijetí 3500 žadatelů o azyl z Itálie, na němž se s Itálií dohodla letos v létě. K obdobnému kroku Paříž vyzvala i další státy zapojené do unijního solidárního mechanismu. Italský ministr vnitra Matteo Piantedosi označil francouzskou reakci za „naprosto nepochopitelnou“ a zdůraznil, že do Itálie letos už dorazilo skoro 90.000 běženců, valná většina z nich se do země dostala na lodích pobřežní stráže.
Agentura AFP s odkazem na zdroj z Elysejského paláce píše, že Itálie odmítnutím lodi Ocean Viking udělala „špatné gesto“, ale že spolupráce mezi oběma zeměmi musí pokračovat a je třeba hledat efektivní řešení migrace.
‼️ Czech Presidency has just decided to convene an extraordinary Home Affairs Council on 25 November.
— EU2022_CZ (@EU2022_CZ) November 17, 2022
Ministers will address the current situation in all migratory routes. #JHA #EU2022CZ
O migrační politice EU by měli 25. listopadu v Bruselu jednat unijní ministři vnitra. Tuto mimořádnou schůzku svolalo české předsednictví Rady Evropské unie kvůli sporům kolem zavádění kontrol na hranicích uvnitř schengenského prostoru a přijímání migrantů z humanitárních lodí ve Středozemním moři. „Ministři se budou zabývat aktuální situací na všech migračních trasách,“ uvedlo na twitteru české předsednictví.