Změny v CEFC

Změny ve vedení čínské CEFC. Hrdá končí, Tvrdík je v dozorčí radě CITIC Europe

Změny v CEFC
Změny ve vedení čínské CEFC. Hrdá končí, Tvrdík je v dozorčí radě CITIC Europe

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české části čínské skupiny CEFC manažerka Marcela Hrdá. Vyplývá to z informací v obchodním rejstříku, upozornil na ně server E15. Z dalších českých zástupců zůstávají v představenstvu CEFC Jaroslav Tvrdík a Štefan Füle. Tvrdík se navíc podle E15 objevil v dozorčí radě nově založené společnosti CITIC Europe. Čínská skupina CITIC nyní CEFC ovládá.

Podle dokumentů zveřejněných v obchodním rejstříku odstoupila z představenstva společnosti Hrdá na vlastní žádost. Ze všech struktur kolem CEFC ale dosud nezmizela. Zatím je stále předsedkyní dozorčí rady skupiny Pivovary Lobkowicz. Manažerka v minulosti řídila například televizní skupinu Barrandov nebo Českou poštu.

Původně soukromá skupina CEFC letos kvůli vysokému zadlužení upadla do vážných problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming navíc skončil v čínském vězení. Po překotném vývoji na jaře skupinu převzala státní firma CITIC.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční společnost s cílem přilákat zahraniční kapitál, představit moderní technologie a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků. Je hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy a své aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí světa.

Začátkem září uvedla na internetových stránkách South China Morning Post, že CEFC jedná o prodeji svého majetku v Česku CITIC za celkem 6,7 miliardy jüanů (21,8 miliardy Kč). To je o 44 procent méně, než činila účetní hodnota majetku v květnu, kdy dosáhla 1,5 miliardy eur (38,6 miliardy Kč).

,

10. září 2018