Vládní politici se pustili do Zemana kvůli Green Dealu. Vyvázat se z toho nedá, řekl Babiš
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman podle vicepremiéra Ivana Bartoše (Piráti) v dnešním vánočním projevu šířil dezinformace o obsahu Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Bartoš i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v té souvislosti zmínili Zemanova slova o zákazu vytápění zemním plynem od roku 2030. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že Zelenou dohodu nevnímá jako nebezpečí, ale jako realitu. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se hlavy státu ve většině bodů zastal, upozornil však, že z Green Dealu se vyvázat nedá.
Pirátský vicepremiér Bartoš uvedl, že Zeman správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a schodku státního rozpočtu. „Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030,“ napsal na twitteru. Doplnil, že digitální a ekologická transformace mají být výzvou, ne hrozbou. „A prezident má společnost spojovat, ne štěpit,“ doplnil.
Šéfka Sněmovny a vládní TOP 09 Pekarová Adamová ČTK napsala, že se Zeman dopustil celé řady nepřesností. „Například když tvrdil, že součásti Green Dealu je i zákaz vytápění plynem od roku 2030,“ uvedla. Odstoupení od dohody, které Zeman navrhoval, by podle ní znamenalo rezignaci na řešení dopadů klimatické změny.
Zeman podle Pekarové Adamové nepřekvapil. „Ani letos nepřinášel jeho projev poselství, jako spíše výčet jeho názorů,“ uvedla. Kabinet se skutečně musí zabývat energetikou, pandemií a rozpočtem, doplnila. „Nicméně řešením skutečně není odstoupit od společného řešení v rámci EU, jejímž aktivním členem chceme být, ani zvýšení daní zrušením výjimek, jakkoli o řadě z nich se uvažovat dá,“ dodala.
Síkela nevnímá Zelenou dohodu jako nebezpečí, ale realitu. „Maximálně se vynasnažím, aby se v budoucnu pro náš průmysl stala především zajímavou příležitostí,“ uvedl na twitteru. Zeman má podle něj na svůj názor na dohodu právo. „Energetická politika je ale věcí vlády a my uděláme vše pro to, abychom vyjednali takové konečné podmínky dohody, aby byly co nejpřijatelnější pro české občany,“ doplnil.
Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) souhlasí s varováním před Zelenou dohodou. „Opravdu děláme v rámci zeleného náboženství vše, abychom zchudli, poškodili průmysl a ztratili konkurenceschopnost,“ sdělil Skopeček ČTK. Klimatická politika se musí vrátit od ideologie k racionálnějšímu, odpovědnějšímu přístupu, uvedl. Nesouhlasí ale s tlakem na povinné očkování.
Šéf SPD Tomio Okamura ocenil, že Zeman stejně jako SPD podporuje odstoupení od Zelené dohody. Je rád, že prezident zdůraznil, že energetika je v kompetenci národních vlád. „Vlády Petra Fialy i Andreje Babiše mají plnou zodpovědnost za zdražování a mohou odstoupit od Zeleného údělu a také ze systému obchodování s emisními povolenkami, který se stal nástrojem spekulantů,“ míní. Kabinet se podle něj nemůže „vymlouvat na Brusel“.
Vyvázat se nedá, říká Babiš
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem v tom, že některé ekologické návrhy Evropské komise mohou být nebezpečné. Vyvázání ČR z tzv. Zelené dohody pro Evropu (tzv. Green Deal), které navrhuje prezident, však podle Babiše není možné, protože by připravilo Česko o finance z EU. Některým nesmyslným iniciativám EK by mohlo pomoci zabránit české předsednictví v EU v příštím roce.
Se Zemanem souhlasí v kritickém názoru na odchod NATO z Afghánistánu i v tom, že Zelená dohoda může být nebezpečná. „Pokud bychom přijali všechna ta, někdy až šílená, opatření navrhovaná Evropskou komisí. Nesmyslům o plynu nebo zákazu výroby aut se spalovacími motory zabránit můžeme. Musíme k tomu využít naše předsednictví v roce 2022,“ uvedl.