Největší setkání státníků v 21. století. Fiala v Londýně mluvil s Karlem III. i Bidenem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Petr Fiala měl při příležitosti pohřbu britské královny Alžběty II. v Londýně možnost krátce hovořit se současným panovníkem Karlem III. nebo americkým prezidentem Joem Bidenem. Krále Karla Fiala nepřímo pozval na návštěvu České republiky, na akci, kterou označil za největší setkání státníků v 21. století, zastupoval prezidenta Miloše Zemana.
„Měl jsem možnost osobně vyjádřit hlubokou účast jménem České republiky králi Karlu III. Měli jsme i možnost s ním krátce mluvit,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci po skončení pohřbu. Připomněl mu návštěvu Masarykovy univerzity, kde Fiala působil jako rektor, zmínil i rekonstrukci barokních zahrad v Praze, na které se Karel III. podílel ještě jako princ Charles. „Řekl jsem mu, že bude určitě pěkné, když se bude moci na tyto zahrady i jiná místa v České republice podívat,“ uvedl český předseda vlády.
Krále nicméně oficiálně nepozval, protože mu to podle protokolu nepřísluší, pozvánku už nicméně zaslal Pražský hrad. Fiala v Londýně zastupoval prezidenta Zemana, který nemůže ze zdravotních důvodů létat. „Ještě se s panem prezidentem domluvím, jaké učinit kroky, aby ta cesta mohla co nejdříve proběhnout,“ doplnil Fiala.
Podle svých slov i krátce pohovořil s šéfem Bílého domu Joem Bidenem, za nímž při pohřbu seděl. „Musím říct, že jsem rád, že ČR měla takové místo, je to dobře. I to ukazuje, jaké pověsti a pozici, se Česká republika těší,“ uvedl. Jinak se však jednání nekonala. „Vymyká se to nějakým summitům, přeci jen je to při smutné příležitosti. Přesto včera byla příležitost vyměnit si alespoň pár slov s kolegy z ostatních evropských zemí. Ale toto není skutečně typ akce, kde by se mělo být neformální,“ dodal Fiala.
Královský pohřeb
Ve Westminsterském opatství se dnes uskutečnila hodinová bohoslužba za zesnulou královnu, která byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britské historii. Na závěr zazněla obřadní vojenská skladba Last Post následovaná dvěma minutami ticha pro celou Británii. Po zpěvu hymny nakonec na kůru se sólovým žalozpěvem vystoupil vrchní královský dudák.
Rakev v úvodu obřadu umístilo na katafalk před hlavním oltářem osm nosičů, kteří ji pak vrátili na historickou lafetu. S tou se poté 142 příslušníků královského námořnictva vydalo k Wellingtonovu oblouku.
„S vděkem vzpomínáme na její neochvějný závazek vznešenému poslání královny Británie a Společenství,“ pronesl v úvodu bohoslužby westminsterský děkan David Hoyle ke shromážděným 2000 hostům.
Cestou k oltáři rakev minula hrob neznámého vojína v hlavní chrámové lodi a také řadu bývalých britských premiérů usazených v chórových lavicích.
V jižní příčné lodi katedrály seděli příslušníci královských rodin, prezidenti a premiéři z celého světa včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo amerického prezidenta Joea Bidena, který měl místo před českým premiérem Petrem Fialou.