Daně se zvedat nebudou. Na vládě se naopak chystá podpora rodin s dětmi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S uprchlickou vlnou z Ukrajiny a vysokým výdajům kvůli ruské invazi se objevují hlasy, že by vláda Petra Fialy měla zvedat daně. A to například daně z příjmu, které klesly v loňském roce při rušení superhrubé mzdy. Současný vládní kabinet však nic takového nechystá a naopak uvnitř vlády probíhá diskuze okolo daňového zvýhodnění rodin s dětmi. To by mohlo mít podobu jednorázového finančního příspěvku nebo slevy na dítě. Pro Echo24 to uvedl poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček, podle kterého lze na tato opatření sehnat peníze z dodatečných příjmů rozpočtu z vysoké inflace.
Vláda Petra Fialy musí kvůli neočekávané ruské invazi znovu změnit státní rozpočet. Ten už jednou musela přepracovat po návrhu exministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Ta plánovala schodek na letošní rok ve výši 376,6 miliardy korun. Nová vláda však návrh přepracovala a schodek se podařilo snížit na 280 miliard korun. Ruská invaze, vysoké ceny a následná uprchlická vlna však nutí ministra financí Zbyňka Stanjuru, aby rozpočet novelizoval.
Spolu s tím se však objevují hlasy, zda koalice nesáhne i ke zvedání daní. A to z důvodu, aby nadále ozdravovala veřejné finance a dále stát nezadlužovala. Podle ekonomického poradce premiéra Petra Fialy to však není scénář, kterým by se kabinet vydal. „Naopak. Je docela možné, že vzniknou určité daňové úlevy. Diskuze se nyní hodně točí ohledně slev na děti, aby se podpořily rodiny s dětmi. Nové poznatky ukazují, že rodiny s dětmi jsou na tom současné době daleko hůře než důchodci,“ řekl pro Echo24 Křeček.
Podle něj současná situace ukazuje na sociální problémy, které jsou spojené s drahými energiemi, náklady a ostatními výdaji kvůli vysoké inflaci. Opatření by se mělo také týkat matek samoživitelek a dalších sociálně ohrožených skupin. „Otázkou ještě je, jakou podobu takové opatření může mít. Vyloučit se nedá ani jednorázová finanční podpora nebo právě slevy na děti,“ upřesnil Křeček.
Současný vládní kabinet se nechce primárně zaměřovat na důchodce. Senioři totiž v době koronaviru obdrželi plošně jednorázový finanční příspěvek a minulá vláda ve složení ČSSD, ANO s podporou KSČM navyšovala důchody nad rámec valorizace každoročně. Právě důchodci současnou cenovou krizí nemusejí být nutně poškozeni. Letos proběhla už mimořádná valorizace důchodů a další bude zřejmě na konci roku.
Státní rozpočet tak bude muset Stanjura přepracovat v polovině letošního roku. Ministerstvo financí počítá s tím, že rozpočet by měl být vládě předložen na konci června. Zahrnovat by měl nové skutečnosti, jako snížení spotřební daně na benzin a naftu nebo výdaje na uprchlickou vlnu z Ukrajiny.
Podle nové prognózy ministerstva financí může stát počítat s dodatečnými příjmy do státního rozpočtu, které se mají pohybovat okolo 5,5 miliardy korun. Stanjura už dříve uvedl, že peníze se dají využít například ke zvýšení příspěvku na bydlení, valorizaci důchodů, vyšším sociálním dávkám, výdajům na obranu nebo zajištění ubytování a vzdělání uprchlíkům.