S obrazovkou v ruce, do hlubin otcovy duše, příběhy slavných fotografií
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S obrazovkou v ruce
Výstava se zabývá tím, jak se po virtuální zkušenosti posílené pandemií proměnilo pojetí našeho soukromí a jaký vliv to má na naše vztahy. Prostřednictvím práce devíti mladých umělců si klade otázku, zda bude další vývoj spíš v duchu dystopických sci-fi filmů, nebo nám naopak virtuální propojení pomůže vyřešit problémy dneška.
Digitální blízkost, Národní galerie, Praha, do 10. 7. 2022.
Obrazy Jitky Štenclové
Jitka Štenclová je česká akademická malířka a textilní výtvarnice, členka Umělecké besedy. Její tvorba je zastoupena například v Národní galerii v Praze nebo v Powerhouse v australském Sydney i v královských sbírkách belgického Musées Royaux d’Art et d’Histoire v Bruselu. Žije a pracuje v Praze, její obrazy jsme mohli začátkem února zhlédnout v Divadle Viola.
Jitka Štenclová, www.jitkastenclova.com.
Příběhy slavných fotografií
Za sto osmdesát let od vynálezu fotografie vznikla pěkná řada ikonických fotografií. Jsou jakousi kapesní příručkou historie. Navíc mají tyto slavné snímky svou další, skrytou tvář. Jsou to jejich příběhy. Příběhy stejně fascinující jako snímky samy. Některé z nich chce tato kniha vyprávět.
Daniela Mrázková: Příběhy slavných fotografií / Skrytá tvář historie, Fany, 2021.
Czech Press Photo
To nejlepší, co soutěž Czech Press Photo může nabídnout, spatříte i letos v Národním muzeu. Na velkoformátových fotografiích můžete obdivovat vítězné snímky již 27. ročníku této soutěže, ale nově i fotografie, které vzešly z letošního úplně prvního ročníku soutěže Czech Photo Junior pro fotografy ze základních a středních škol.
Czech Press Photo, Národní muzeum, Praha, do 31. 5. 2022.
O matce a dceři
Jako mladá měla dítě a nestačila sama dospět, pak onemocněla – a odešla dřív, než zestárla. Její dcera píše vyznání jazykem písniček, sociálních sítí, příběhů, citátů. Vypráví o prázdném místě po blízkém člověku, o smutku v době a společnosti, která je raději mladá, veselá a zdravá a neví si úplně rady s umíráním.
Mira Marcinów: Osiřelec, přeložila Lucie Zakopalová, Argo, 256 str.
Vítejte v Jáchymově
Po dívce z Anglie, která se v srpnu 1968 vydala do Československa, aby v Jáchymově navštívila rodinu svého otce, se slehne zem. Život Angely ale tehdy neskončil, po mnoha letech se shledá se svým někdejším snoubencem Henrym, který se z terapeutických důvodů vydal po jejích stopách v doprovodu své celoživotní partnerky Suzanne.
Lenka Elbe: Uranova, OneHotBook, 14 hod. 45 min.
Do hlubin otcovy duše
Prostřednictvím konfrontací s okolím vykresluje autor obraz duše konkrétního muže, v němž se může poznat každý, kdo je otcem či se jím chystá být. Od banálních, často komických rodičovských situací a střetů na dětském hřišti se dostáváme k závažným tématům se společenským přesahem.
Ondřej Novotný: Otec hlídá dceru, režie: Jan Frič, Národní divadlo, premiéra: 17. 2. 2022.
Psychologie vraha
Je polovina devadesátých let a Nitram bydlí se svou matkou a otcem na jednom australském předměstí. Nikam nezapadá a je z toho patřičně frustrovaný – tedy do chvíle, než nalezne blízkou přítelkyni v samotářské Heleně. Když vztah tragicky skončí a Nitramova osamělost a vztek narůstají, začíná pomalý sestup, jenž vede ke katastrofě.
Nitram, režie: Justin Kurzel, premiéra: 17. 2. 2022.