komentář martina weisse

Porazit Zemana – stačí to?

komentář martina weisse
Porazit Zemana – stačí to?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

První kolo prezidentských voleb skončilo bez velkých zvratů a vzruchů. Základní výstup – Miloš Zeman nezvítězil hned v prvním kole a rozhodne se mezi ním a Jiřím Drahošem – byl konzervativní vstupní předpoklad.

Menší vzruchy jsme mohli zaznamenat dva. Prvním byl útok aktivistky Femen na Miloše Zemana. Tento styl politického divadla nevyhovuje českému vkusu a reputace slov „feministka“ a „aktivistka“ je pro lidi, jež Zeman potřebuje dostat k volbám, negativní. Trapná aktérka nemohla pro sympatie k Ukrajině a odmítání Putina mezi Čechy udělat nic horšího. Což ovšem ty z nás, kteří si pamatujeme, že mezi akcemi Femenu bylo i pokácení kříže vztyčeného na památku obětem komunismu, nepřekvapilo. Jak se říká, s takovými spojenci nepotřebujete nepřátele.

Celkový negativní efekt tak nemohla vyvážit ani další demonstrace tělesné zchátralosti dosluhujícího prezidenta (Zeman je jen o pět let starší než Drahoš; mezi nejbrutálnější srovnání, která jsem si včera osvěžil, patří, že Zeman je jen o dva roky starší než Donald Trump, mladší než Pavel Rychetský, a dokonce mladší než Mick Jagger i Keith Richards).

Druhým zajímavým momentem byla reakce Andreje Babiše. Ten poté, co v předvečer voleb Zemana podpořil, reagoval na výsledek radou, aby jasně deklaroval prozápadní orientaci země a distancoval se od některých svých spolupracovníků. Už stylisticky ta rada vůbec nesouzní s jeho obvyklou mediální polohou „čau lidi“, zní spíš jako od nějakého diplomata. A to naznačuje jednu z možností, kam je směrována – protože skutečné rady, jak postupovat v kampani, by Babiš přes média zaručeně neposílal. Buď je směrována do Bruselu, který Babiš potřebuje ujišťovat, že on není žádný Orbán nebo Kaczyński, že z hráčů na české politické scéně je on ten, s nímž mohou pracovat, a že by takovou zásadní shodu rozhodně nemělo mařit vyšetřování nějaké pitomé dotace. Anebo je to známka toho, že Babiš, který má jistě k dispozici své analýzy a průzkumy, se nechce ke svému kandidátovi přivázat. Protože ví, že nemusí vyhrát.

Je to možné?

Miloš Zeman letos vyšel z prvního kola s vyšším výsledkem než minule. A od druhého Drahoše ho dělí víc procent, než ho dělilo od Schwarzenberga. Jenže to znamená méně, než se na první pohled zdá.

Zeman minule mezi prvním a druhým kolem čerpal z rezervoáru voličů Jana Fischera (37 % z nich; Fischer Zemana po prvním kole podpořil, za což se dočkal odměny) a Jiřího Dienstbiera (58 %), stranického kandidáta levicové ČSSD, takže v jeho výsledném elektorátu tvořili 41 % jeho „vlastní“ voliči z prvního kola, 17 % Dienstbierovi a 11 % Fischerovi.

Ti tu teď nejsou. Přesvědčivá většina ostatních kandidátů kandidovala proti Zemanovi a své voliče vyzvala, aby ve druhém kole volili Drahoše. Kdyby to udělali všichni voliči Fischera, Horáčka, Hilšera a Topolánka, má Drahoš na své straně možná až 59 % voličů z prvního kola.

To je samozřejmě hrubá extrapolace a všechno může být jinak. Nicméně možnost, že Zeman dosáhl v prvním kole stropu, je reálná. Připomeňme například, že v minulých volbách se příznivci KSČM, které asi lze považovat za Zemanův potenciál, ve druhém kole k urnám příliš neobtěžovali – přišlo jich oproti prvnímu kolu jen 58 %, znatelně méně než příznivců ostatních stran. Jiří Drahoš možná věděl, proč se proti nim v poslední předvolební debatě nevymezoval tak bohatýrsky jako Michal Horáček. A Vojtěch Filip si toho ve svém hodnocení prvního kola v televizi taky všiml.

Drahoš možná věděl. Anebo mu to někdo řekl. Problémem voleb zůstává, že proti Miloši Zemanovi hájí zájmy liberálně demokratického občanstva muž velmi nepevných názorů a politických představ. Ve svých povolebních vystoupeních dvakrát zopakoval, že zreorganizuje svůj kampaňový tým – aniž by řekl jak a proč, asi prostě doufal, že takhle nějak se vyvolává dojem odhodlání a aktivity. A rovněž dvakrát zopakoval, že se teď „řečeno vojenskou terminologií ujímá vrchního velení kampaně“ – což vyvolává otázku, kdo jí velel dosud.

To není planá otázka. Rozhodně ne u kandidáta, jenž veřejnosti předvedl, že jeho názory za něj píše někdo jiný. A to dokonce někdo, komu ani nepřijde na mysl, že by ty názory měly být původní a ne opsané od konkurenta.

Největším zklamáním a hrozbou těchto prezidentských voleb je možnost, že jedinou alternativou Miloše Zemana je kandidát-loutka. Vůdcům zdejších hlavních oligarchických rodin po nástupu Andreje Babiše došlo, že mu nemohou nechat média, a v souladu s teorií vzájemně zaručené destrukce si pořídili svá. Logicky nemohou nechat napospas náhodě, věku ani Babišovi taky prezidenta.

Mají dost nevyzpytatelnou práci – voličstvo je tak dezorientované, že odevzdá desítky procent hlasů kandidátům vybaveným takovou mírou sebevědomí a naivity, že považují prezidentský úřad za nástupní pozici. Ale třeba jim to vyjde.

Ta část politického spektra, jíž záleží na liberální (ve smyslu nepopulistické, neoligarchické) demokracii, prostě nedokázala vyprodukovat jednoznačného vůdce.