„Máme právo bránit naši zemi.“ Maďarský parlament odmítl Istanbulskou úmluvu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarský parlament, ovládaný národními konzervativci premiéra, Viktora Orbána, v úterý odmítl Istanbulskou úmluvu. Poslanci vládnoucího politického uskupení odsouhlasili usnesení, v němž vyzývají Orbánův kabinet, aby nepodnikal další kroky k ratifikaci kontroverzního dokumentu. Dokument budí emoce i v Česku, Slovensko před nedávnem úmluvu drtivě parlamentem odmítlo.
V přijatém usnesení maďarského parlamentu se kromě jiného hovoří o tom, že „máme právo bránit naši zemi, naši kulturu, naše zákony, tradice a národní hodnoty. Genderová ideologie, která se liší od přesvědčení většiny obyvatel, to nesmí ohrozit“.
Orbánova vláda Istanbulskou úmluvu sice v roce 2014 podepsala, ale nikdy ji nepředložila parlamentu k ratifikaci. V důsledku vládního nařízení je na maďarských univerzitách zakázáno nabízet studijní směry zaměřené na genderovou ideologii.
Agentura DPA napsala, že poslankyně z řad opozice během zasedání parlamentu držely tabule s ostrými výroky namířenými proti ženám. Zazněly během dřívějších jednání parlamentu z řad poslanců vládního tábora. Orbánovu vládu obvinily, že „zahájila boj proti ženám“.
Česká republika Istanbulskou úmluvu podepsala v roce 2016, ale aby začala platit, musí ji ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Vyvolává však silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není dokument potřeba a postavil by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznil nepřijatelnost násilí a ukotvil poskytnutí pomoci.
Dokument z roku 2011 mimo jiné odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v něm zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.