Vyráběl se tu, ale nebyl to novičok. Byl to novičok, ale nevyráběl se tu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman se už před lety chlubil tím, že se v politice řídí judistickou zásadou: Využij energie svého protivníka. Pokud budeme považovat za jeho protivníky drtivou většinu českých médií a politiků, můžeme aplikaci té zásady sledovat na tzv. aféře novičok.
Po jeho oznámení z minulého čtvrtka, které vykonal na svém domovském kanále TV Barrandov, že Vojenský výzkumný ústav v Brně loni vyrobil malé množství novičoku pod zkratkou A-230, Zemanovi protivníci po pět dní takřka unisono tvrdili, že se u nás žádný novičok nikdy nevyráběl a Zeman tím pádem zbytečně, asi schválně nahrává ruské propagandě. Každý, kdo není chemický analfabet, musí vědět, že náš A 230 není novičok (jed, který Britové detekovali po otrávení svého bývalého agenta Sergeje Skripala v Salisbury před dvěma měsíci, nese název A 234).
A pak po schůzce premiéra Babiše s řediteli kontrarozvědky BIS a Vojenského zpravodajství včera čteme formulace úřadu vlády, kde se zdůrazňuje, že dotyčná látka používaná loni Výzkumným vojenským ústavem má úplně jiné složení než A- 234, ale tu dotyčnou látku i úřad vlády čerstvě nabrífovaný šéfy služeb pojmenuje jako – novičok A-230. Takže novičok to byl, ale teď je zase místo chemie hrozně důležitá sémantika a zdůrazňujeme, že jed se u nás nevyráběl, jen mikrosyntézoval. Jako sorry, ale to je opravdu směšné. Kdo zná postup, jakým dojde k nějaké látce, může udělat buď malý vzoreček nebo může vyrábět ve velkém.
V celé české rovině této bizarní britsko-ruské a posléze NATO-ruské aféry nikdy vážně nešlo o to, že by snad Rusko nebo někdo jiný opravdu podezíralo Českou republiku z toho, že jed v Salisbury pocházel od české armády. Je pravda, že Rusko zmínilo ČR, ale i Slovensko, Švédsko a ovšem dějiště aféry, Velkou Británii, jako země, které prováděly „intenzivní výzkum“ látek z programu „Novičok“. A že mluvčí ruského ministerstva zahraničí v daném prohlášení ze 17. března naznačila, že to není úplný seznam takto experimentujících zemí a že v této souvislost „by měly zodpovědět otázky“ i Spojené státy.
Nicméně představa, že by se zrovna česká tajná služba (nebo slovenská, můžeme pokračovat), jejíž vláda k tomu postrádá jakýkoliv motiv, je tak absurdní, že si ani nemůžeme připustit, že by to Rusové někdy mysleli vážně a že by si vážně mysleli, že Čechy a spol. někdo bude skutečně podezřívat. Tady jde o širší kontext aféry.
Británie už 12. března, osm dní poté, co byl Skripal se svou dcerou nalezen na lavičce v parku, ústy premiérky Theresy Mayové ukázala jednoznačně na Rusko jako na viníka. Razantní tvrzení Londýn podezdil argumentem, že novičok je schopno vyrábět jen Rusko. O Putinově režimu si můžeme myslet, co chceme, ale tento argument byl nesmyslný od samého počátku.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson v interview pro Deutsche Welle sám řekl, že v jejich vojenské laboratoři Porton Down disponují vzorky, z nichž byli schopni jednoznačně určit příčinu otravy Skripalových. Kde ty vzorky vzali, koupili si je v Rusku nebo si je dělali sami?
Rusko-tatarský vědec Vil Mirzajanov, který na počátku 90. let o programu vývoje těchto smrtících jedů informoval Západ, byl kvůli tomu ve vězení a nakonec vycestoval do USA, v roce 2008 o sovětském vývoji chemických zbraní vydal knihu, jejíž anglický název State secrets netřeba překládat. V té knize mj. zveřejnil vzoreček pro výrobu novičoku. Se vzorečkem, penězi na nákup surovin a dobrými laboratořemi si dnes novičok vyrobí, kdo má o to vážný zájem.
Sám Mirzajanov v interview pro RFE/RL z půlky března výslovně konstatuje, že vzorky novičoku si mohly obstarat mnohé státy. Pokročilejší produkce se podle Mirzajanova konala jen v SSSR a v Rusku. (Ale jak to může s takovou jistotou vědět 83letý pán, který se z Ruska odstěhoval v roce 1995? Je asi dobré vědět, že Mirzajanov není jen vědec, ale taky politický aktivista. Z bezpečí Ameriky pomáhal v roce 2010 vyhlašovat fiktivní nezávislost Tatarstánu na Rusku a nechal se dokonce jmenovat premiérem tatarské vlády v exilu.)
O to možná Zemanovi šlo, pomoci Kremlu proti té části britské oficiální verze, která je hloupá tak, až člověka uráží, že ho na ni v rámci spojenectví obou zemí nutí veřejně přísahat. Můžeme se ptát, zda i v takové situaci bylo od českého prezidenta státnické pomáhat Rusku proti Británii a zatahovat do svého hledání faktů české tajné služby. Je to vážná otázka. Současně s tím se můžeme ptát, proč se Zemanovi domácí soupeři rozhodli zničit prezidenta tak, že budou znemožňovat sami sebe a vážně tvrdit, že není souvislost mezi mikrosyntézou a výrobou a novičok není novičok. Výsledky této metody sledujeme už pátým rokem.