Putin chce od pátku platby za plyn v rublech. Ve smlouvě jsou eura, opáčil Scholz
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německý kancléř Olaf Scholz s rakouským kolegou Karlem Nehammerem odmítají platby za dodávky ruského plynu v rublech. Prohlásili to čtvrteční tiskové konferenci v Berlíně. Scholz dodal, že to již v telefonickém rozhovoru ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl a že nyní je na šéfovi Kremlu, jak se zachová. Oba kancléři shodně uvedli, že stávající smlouvy počítají s evropskou měnou euro. Stejná stanoviska zaujímají i jejich ministři – francouzský ministr financí Bruno Le Maire a německý ministr hospodářství Robert Habeck. Uvedli, že očekávají zastavení dodávek ruského plynu.
„Ve smlouvách je, že se platí v eurech. Ruskému prezidentovi jsem řekl, že to tak zůstat má a zůstane,“ řekl Scholz s tím, že na další Putinovu reakci nezbývá než čekat.
Ve čtvrtek Putin o platbách za plyn se Scholzem hovořil. Podle prohlášení německé vlády šéf Kremlu řekl, že evropští zákazníci budou platit v eurech, ale banka Gazpromu peníze převede na ruble. S takovým postupem Scholz nesouhlasil a vyžádal si písemné podklady, aby takovému platebnímu procesu lépe porozuměl.
Putin ve čtvrtek podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Prohlásil rovněž, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Dekret stanoví mechanismus, podle něhož mají kupci převést zahraniční měny na zvláštní účet u ruské banky, která jim následně pošle rubly k uskuteční platby za plyn.
„K nákupu ruského zemního plynu si musejí otevřít rublové účty v ruských bankách. Z těchto účtů se budou uskutečňovat platby za dodaný plyn,“ citovala Putina agentura Reuters.
Dekret stanoví mechanismus, podle něhož mají kupci převést zahraniční měny na zvláštní účet u ruské banky, která jim následně pošle rubly k uskuteční platby za plyn. „Pokud se takové platby neuskuteční, budeme to považovat za nesplnění povinnosti ze strany kupce se všemi důsledky. Nikdo nám nic neprodává zadarmo a ani my nehodláme dělat charitu. To znamená, že stávající kontrakty budou zastaveny,“ varoval Putin.
Západní vlády a podniky již dříve přechod na platby v rublech odmítly a označily jej za porušení smlouvy. Rusko je důležitým dodavatelem energetických surovin do Evropy. Tyto dodávky jsou nejsilnější pákou, kterou může Putin využít v boji proti sankcím, jež na Rusko uvalují západní země kvůli útoku na Ukrajinu, píše agentura Reuters.