Kritika šéfa diplomacie

Odzbrojovací forum v Praze je amatérismus, výstřel od boku, kritizoval Zeman Petříčka

Kritika šéfa diplomacie
Odzbrojovací forum v Praze je amatérismus, výstřel od boku, kritizoval Zeman Petříčka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Iniciativu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) uspořádat v Praze konferenci o celosvětovém odzbrojování považuje prezident Miloš Zeman za amatérismus a výstřel od boku. Řekl to ve čtvrtek v televizi Barrandov. Vadí mu především to, že šéf české diplomacie tento nápad nejdřív nekonzultoval s ním, ve vládě ani v sociální demokracii.

Zeman také pokládá nevpuštění člena ruské delegace do Česka za hloupou provokaci. Může to narušit hospodářskou spolupráci, uvedl Zeman. České úřady totiž nepustily do Česka muže z delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který v pondělí přiletěl na návštěvu ČR. Podle serveru je zmíněný člen delegace na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb.

Setkání prezidentů v ČR

Petříček by podle Mladé fronty DNES (MfD) chtěl v Česku uspořádat konferenci o celosvětovém odzbrojování, na kterou by rád dostal i amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a pokud možno i jejich čínský protějšek Si Ťin-pchinga.

Zeman připustil, že mezinárodní odzbrojovací konference by byla skvělou reklamou pro Prahu. Řekl také, že má dobré vztahy s ruským i čínským prezidentem a doufá v to, že po čtvrtečním setkání v Bílém domě bude mít dobré vztahy s Trumpem premiér Andrej Babiš (ANO). Považuje ale za amatérismus, že Petříček tuto věc nejdřív neprojednal s ostatními ústavními činiteli odpovědnými za zahraniční politiku, kteří se zhruba jednou za čtvrt roku scházejí na Pražském hradě. Je ale ochoten tento bod zařadit na agendu příští schůzky.

Američané začátkem února oznámili, že odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), uzavřené v roce 1987 na sklonku studené války. Poté je následovala i Moskva. Petříček se při nedávné návštěvě Spojených států setkal s ministrem zahraničí Mikem Pompeem či národním poradcem pro bezpečnost Johnem Boltonem. „Jedním z témat, která jsem nastínil, bylo, že po ukončení platnosti smlouvy INF a smlouvy o raketách krátkého a středního doletu by země jako Česká republika měly zájem na hledání nějakého globálního režimu, který by omezoval některé typy zbraní. V tomto směru bychom rádi vyvinuli diplomatickou snahu taková jednání zprostředkovat. Praha má v tomto smyslu tradici, v roce 2010 tu byla podepsána smlouva Start II mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem. Takže bychom Prahu mohli nabídnout jako místo pro takováto jednání,“ řekl ministr minulý týden MfD.

Uvedl také, že na poslední schůzce ústavních činitelů o tomto návrhu nehovořili. „V tuto chvíli bych chtěl především dát dohromady informace o současném stavu odzbrojování tak, abychom jako zástupci České republiky měli společnou pozici. Samozřejmě budu rád, když budu moci panu prezidentovi některé náměty v tomto směru představit,“ dodal Petříček.

,