VYŠETŘOVÁNÍ ČAPÍHO HNÍZDA

Zprávu OLAF k Čapímu hnízdu zatím úřady nechtějí ukázat

VYŠETŘOVÁNÍ ČAPÍHO HNÍZDA
Zprávu OLAF k Čapímu hnízdu zatím úřady nechtějí ukázat

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Městské státní zastupitelství obdrželo zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) ke kauze Čapího hnízda. Zároveň nedoporučilo ministerstvu financí, které ji má na stole již od Vánoc, aby ji zveřejnilo. Státní zastupitelství dozoruje vyšetřování české policie, která kvůli možnému dotačnímu podvodu obvinila současného českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Státní zástupce zprávu prostuduje a poté ji postoupí policejnímu orgánu s tím, že bude zařazena do vyšetřovacího spisu,“ potvrdila pro server Echo24 tisková mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová informaci, kterou přinesl server Novinky.cz.

K dispozici tak zásadní materiál, který by mohl výrazně ovlivnit Babišovo trestní stíhání, má hned několik institucí. Vedle ministerstva financí a městského státního zastupitelství, také Nejvyšší státní zastupitelství. ministerstvo pro místní rozvoj a řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy. Jenže ani jedna z institucí ho neplánuje zveřejnit. Ministerstvo financí už dříve avizovalo, že si kvůli zveřejnění nechá vytvořit právní analýzu.

Dozorující zastupitelství to neučiní také. „Zprávu zveřejňovat nebudeme, ani ji jakkoliv komentovat, aby nebyl zmařen účel trestního řízení,“ uvedla Zenklová. Ze stejného důvodu přitom nedoporučilo zastupitelství zveřejnění zprávy ani resortu financí.

Zveřejnění zprávy žádají po ministerstvu financí někteří poslanci. Podle nich její znění potřebují k tomu, aby se mohli správně rozhodnout o hlasování o vydání Andreje Babiše ke stíhání. O něj policie zažádala už podruhé. Poprvé (ještě před sněmovními volbami) jej poslanci vydali, jenže po volbách získal poslaneckou imunitu znovu a policie tak musela zažádat podruhé.

Na Evropskou komisi zase tlačí někteří europoslanci. Chtějí, aby tak učinil předseda EK Jean Claude Juncker, bez ohledu na situaci v České republice.

OLAF již v minulém týdnu oznámil, že vyšetřování ukončil a zprávy předal českým úřadům. Ty tehdy ovšem mlčely a nebylo zřejmé, zda závěry zprávy už mají. Co je obsahem závěrečné zprávy a na co OLAF přišel, zatím není zřejmé. Podle některých informací médií jsou ale velice podobné jako ty, ke kterým došla česká policie. Ta ve své žádosti o vydání obou poslanců hovořila o „závažném zločinu dotačního podvodu“.

Už předminulý týden Evropská komise uvedla, že české orgány vyňaly farmu Čapí hnízdo z projektů spolufinancovaných z evropských fondů. To by znamenalo, že si je česká strana pochybení vědoma. Jenže ministerstvo financí, které tento krok jako jediné může udělat, jasnou odpověď nedalo. „Ministerstvo financí o jeho vynětí z alokace pro tento operační program nerozhodlo,“ napsal Žurovec ve vyjádření. Zároveň resort připustil, že farma v žádosti o proplacení není.

Ke zprávě se končeně vyjádřil také Babiše. Podle svých slov ji neviděl. Nicméně společnost Agrofert, kterou vložil do svěřenského fondu, podala podle jeho slov stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování poskytnutí dotace pro farmu.

„Podle informací mé bývalé firmy to vyšetřování proběhlo velice nestandardně, takže byla podána stížnost k evropskému ombudsmanovi, který potvrdil, že tou stížností se bude zabývat. A zároveň byla podána žaloba k evropskému soudnímu dvoru ohledně vyšetřování OLAFu,“ řekl Babiš v Lánech po setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

red