TRH S NEMOVITOSTMI

Ráj realitních makléřů. V Česku jich je nejvíc v EU, mají ale špatnou pověst

TRH S NEMOVITOSTMI
Ráj realitních makléřů. V Česku jich je nejvíc v EU, mají ale špatnou pověst

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ze všech zemí Evropské unie (EU) je v Česku nejvíce realitních makléřů v přepočtu na počet obyvatel. Jedná se přitom o nelichotivé prvenství, protože realitní zprostředkovatelé v České republice nemají dobrou pověst. Problém je, že jejich činnost není regulovaná žádným zákonem. V současné době je přitom v Česku zvláště ve velkých městech velká poptávka po bytech.

„Na českém realitním trhu působí velké množství realitních makléřů. Část z nich má zkaženou reputaci svým nepoctivým jednáním, další skupina pracuje pouze pro provizi a ne pro klienta. Hodně klientů vnímá makléře jako nutné zlo, pokud s realitní kanceláři realizují nákup či prodej nemovitosti,“ uvedl pro server Echo24 ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.

Podle údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI) v Česku na jednoho realitního makléře připadá 727 obyvatel. Ve všech státech EU kromě Maďarska je to více než 1000 obyvatel. A například v sousedním Německu, které je na posledním místě tohoto žebříčku, je počet obyvatel na jednoho makléře desetkrát vyšší než u nás.

Zákon vládou neprošel

Činnost makléřů u nás není ničím regulovaná. Dělat ji může prakticky každý, kdo má volnou živnost, není třeba žádné vzdělání ani licence. I proto ministerstvo pro místní rozvoj připravovalo v minulém období návrh zákona o realitním zprostředkování, který by to změnil. V něm mimo jiné resort navrhoval, aby profese realitního makléře byla vázaná živnost. K jejímu provozování mělo být nutné buď vysokoškolské vzdělání v oblastech jako právo, ekonomie, finance, obchod a stavebnictví, nebo středoškolské s praxí v oboru.

Jenže návrh zákona legislativním procesem neprošel. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), která je nyní v demisi, a v nové vládě bude s největší pravděpodobností řídit resort dopravy, jej nakonec stáhla z vlády. „Nebyl ze sekce dobře projednán a nesplňoval soulad s mnohými záměry,“ vysvětlila pro server Echo24. Jsme tak téměř jedinou zemí v EU, kde není profese makléře nijak regulována. Důsledkem jsou nekvalitní a nedůvěryhodné realitní služby.

„Je zjevné, že makléř, který prodá jednu zakázku za půl roku, nemůže mít přehled a doporučit klientovi to nejlepší, co trh nabízí. Například kvalitní advokát nebo lékař taky nebude svoji profesi dělat na vedlejší činnost. I po dokončení studia se musí neustále vzdělávat a mít dostatečnou praxi v oboru. To stejné klient očekává od kvalitního makléře. U nás je ale bohužel řada nepoctivců, kteří podnikají na úkor profesionálních realitních zprostředkovatelů,“ vysvětluje ředitel Next Reality Robert Hanzl.

Počet makléřů je třeba zredukovat

Podle odborníků by problém nekvality a nedůvěryhodnosti realitního trhu vyřešilo radikální snížení počtu makléřů. Aby se Česko v počtu makléřů, a tím i ve kvalitě zprostředkovatelských služeb, dostalo na úroveň Evropy, mělo by dojít k jejich redukci až o dvě třetiny. Tedy konkrétně z dnešních 14500 makléřů, které uvádí Český statistický úřad, na 4800.

„Redukce makléřů a zvýšení dozoru nad řádným vykonáváním této profese je nejefektivnější řešení, jak zlepšit kvalitu a zvýšit důvěryhodnost českého realitního podnikání. Když se naše řady razantně sníží a přiblíží se tak evropské úrovni, odpadnou ti nepoctiví a nezkušení a přežijí pouze ti kvalitní. A vydělá na tom především klient,“ dodal Hanzl.

Zájemci o byt si přitom nemohou z makléřů příliš vybírat a to zvláště ve velkých městech. Nabídka bytů totiž nestačí uspokojovat poptávku. Situace v hlavním městě přitom zapříčiňuje to, že v Praze mohou realitní kanceláře prodat prakticky jakýkoliv byt. „Propastné rozdíly v cenách bytů napříč celou Českou republikou jsou způsobeny nejen různou výší přijmu v jednotlivých regionech, ale také rozdílnou atraktivitou lokalit, ve kterých se nacházejí. Zatímco například v Praze, i na jejím okraji, je zájem téměř o každý byt, který je na prodej, v menších městech nebo na vesnicích je prodej mnohem složitější a tomu často odpovídá také cena,“ dodal Mašín.