Majitele Šeberáku už podruhé sebrala policie. Nechává ale dál restauraci otevřenou do deseti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jakub Olbert, majitel restaurace Šeberák v Praze, který na protest proti vládním nařízením nechával svůj podnik otevřený po osmé hodině, byl už druhý den po sobě zadržen policií. Po podepsání protokolů byl ale znova propuštěn. Uvedl, že postup policie pokládá za profesionální a lidský, problém má pouze s činností vlády. Nadále hodlá ve svém odporu setrvat a mít otevřeno až do desáté hodiny.
Hospody a restaurace musí od této středy zavírat v osm hodin. Důvodem je snaha omezit šíření nemoci covid-19. Olbert proti těmto zákazům vystupuje opakovaně, hospodu nechává otevřenou až do 22:00 večer.
„Ať nám neberou jídlo,“ řekl deníku Echo24 Olbert. Podle něj podnik přichází dřívějším zavíráním o prodej večeří, které představují až dvě třetiny tržeb podniku. Tržby během dne jen částečně pokryjí platy zaměstnanců a nájem, například na zaplacení energií už nestačí. Také nevěří, že během dvou hodin provozu navíc citelně vzrůstá riziko přenosu nemoci covid-19.„Myslím si, že tohle prostředí zažívají doma, na ulici, v práci,“ uvedl k hostům restaurace, kteří jsou často u stolu všichni členy jedné rodiny.
Poprvé byl Olbert zadržen už ve čtvrtek. „Dnes po 20.00 přijela do naší restaurace policie v počtu 12 osob. Byl jsem vyzván, abych okamžitě uzavřel restauraci. Dále jsem byl vyzván, abych vyprovodil jediného hosta, který v této době u nás byl,“ píše na facebookových stránkách podniku. „Oboje jsem odmítl. Bylo mi sděleno, že pokud neuposlechnu, budu omezen na své svobodě. Odmítl jsem. Policisté mě vyzvali, abych vyndal vše z kapes a následně mě prošacovali. Sdělili mi má práva a to, že mě zajišťují a odvážejí k výslechu,“ uvádí dále. „Tímto krokem státní moc překročila jistou hranici, kterou doposud nechtěla ani jedna strana překročit. Se zadržením samozřejmě nesouhlasím a následky, které z tohoto aktu mohou plynout, padají pouze na naši vládu,“ uvedl. Propuštěn byl toho samého dne po podání vysvětlení. O prvním zadržení jsme psali více zde.
Toto však restauratéra neodradilo a v pátek napsal, že opět dovolil hostům popíjet až do desáté. Olbert uvádí, že ten den v osm večer do podniku opět zavítali policisté. „Policie mi oznámila, že opakovaně porušuji nařízení vlády. Vyzvali mě, abych tuto činnost ukončil, což jsem odmítl. Varovali mě, že pokud budu pokračovat, omezí mě na svobodě a odvedou k podání vysvětlení. S tím jsem souhlasil a prošel už obvyklou proceduru zatýkání. Na služebně jsme s mou právní zástupkyní opětovně vypověděl, že jsem přesvědčen o protiústavním jednání naší vlády, podepsal všechny protokoly a odjel domů,“ uvádí. I o víkendu ale plánuje ve svém protestu pokračovat a nechat otevřeno do desáté.
Olbert vysvětluje, že ho k odporu nemotivuje recesistická snaha nebo touha vydělat po osmé večer nějaké peníze. „Svůj občanský protest dělám proto, že vláda neustále omezuje a porušuje naše ústavní práva a svobody a to bez jasného vysvětlení. Manipuluje s našimi životy a snaží se v těch, co nesouhlasí, vzbudit strach. Nepředpokládám, že otevřený Šeberák s jedním hostem přesvědčí naši vládu k odpovědnějšímu a hlavně právnímu přístupu k nám. Věřím ale, že ti, kteří nesouhlasí se současným stavem, získají odvahu se postavit této zlovůli,“ uvedl. Kvůli otevření mu může hrozit pokuta až 3 miliony korun. Ta by byla pro podnik likvidační, uvedl pro Echo24.
Olbert dále deníku Echo24 řekl, že se přidal k Davidu Tesařovi, majiteli kavárny a čajovny Daruma, který na vládu podal žalobu u Městského soudu v Praze. Provozovatel čajovny poukázal v žalobě například na diskriminační nastavení krizových opatření vlády. Nelze podle něj nijak epidemiologicky odůvodnit, proč bylo umožněno podnikání závodnímu stravování, a ne kavárně, kam se chodí lidé najíst v pracovní době.
Odpor k vládním opatřením nadále vyjadřuje taky smíchovská Tankovna U Zlatého Jelena. Také zde odmítl provozní Oldřich Tlustý zavřít v nakázanou hodinu. Tlustý uvedl, že do podniku v pátek zavítala policie a poslala přítomné hosty pryč. Oba podniky se přidaly k iniciativě Chcípl PES. Gastropodniky, které sdružuje, prohlašují, že si chtějí o zavírací hodině rozhodovat samy a stanovují ji na desátou večerní. „Nejde ‚jenom o dvě hodiny‘, ale ekonomicky zásadní rozhodnutí, jestli přežijeme nebo ne. Na uvolnění jsme čekali a věřili, že bude fungovat slibovaný nový, transparentní systém,“ uvádějí s odkazem na systém ministerstva zdravotnictví PES na webových stránkách. „Jsme ale zklamaní přístupem vlády k řešení situace ‒ chybí koncepce, jasný plán, srozumitelné informování,“ vysvětlují.
Aktuálně se k iniciativě hlásí přes 70 restaurací, hospod a barů z celé České republiky.
O omezení otevírací doby restaurací, barů a dalších stravovacích zařízení rozhodla vláda v pondělí. Od středy tak můžou mít otevřeno maximálně do 20:00. Navíc nemohou nově podniky prodávat nápoje z výdejového okénka. Vláda tak reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření v tomto odvětví. Od minulého čtvrtka mohly mít restaurace po několikatýdenním úplném uzavření otevřeno až do 22:00. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že v pondělí vládě navrhne, aby se v ČR znovu zavedl čtvrtý stupeň protiepidemického systému PES. To by znamenalo uzavření restaurací s možností prodeje z okének. Zároveň řekl, že se bude jednat o kompenzacích.