Spor o sociální bydlení

ANO chce prosadit reformu desetiletí. Opozice mluví o kolapsu a sociální nejistotě

Spor o sociální bydlení
ANO chce prosadit reformu desetiletí. Opozice mluví o kolapsu a sociální nejistotě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přijme vláda v demisi největší reformu ve vyplácení dávek na bydlení za desetiletí? Takovou otázkou se chtěli zabývat poslanci na mimořádné schůzi, kterou na čtvrtek ráno svolala opozice na popud lidovců. Program schůze se však nepodařilo odhlasovat, už při úvodní diskuzi avizovaly kluby ANO, ČSSD a KSČM, že bod nepodpoří. K odpůrcům se při hlasování připojilo i SPD. Od říjnových voleb se tak opozici nepodařilo protlačit na program jedinou mimořádnou schůzi sněmovny.

Lidovci se pokoušeli na schůzi vyzvat vládu, aby upustila od omezení dávek na bydlení. To připravuje ministerstvo práce. Předseda lidoveckých poslanců byl před mimořádnou schůzí optimistický a věřil, že se sejde potřebný počet poslanců. „Předpokládám, že poslanci na jednání přijdou. Jestli bude schválen program nelze dopředu říct. Každopádně o tomto tématu chtějí diskutovat poslanci napříč politickými stranami. Tuto schůzi iniciovali lidovci, protože plánovaný krok vlády vnímáme jako velmi rizikový. Může ohrozit mnoho rodin a uvrhnout je do sociální nejistoty,“ řekl pro Echo24 šéf klubu poslanců KDU-ČSL Jiří Bartošek.

Návrh je podle Platformy pro sociální bydlení velmi komplikovaný a rizikový. „Navíc se jedná o reformu desetiletí, která může ochromit města i Úřady práce. Vláda navrhuje, aby se dávky vyplácené lidem na ubytovnách zmenšily na polovinu. Jejich záměrem je ubytovny uzavřít a jejich ubytované hodit na města, které se o ně mají postarat. Ale i ta nejmotivovanější města s velkým bytovým fondem to nemohou zvládnout. Tisíce rodin se mohou ocitnout na ulici a až tři tisíce dětí v dětských domovech,“ řekl ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

„Již teď kolabuje v Praze vyplácení příspěvků na bydlení, protože Úřady práce nezvládají administrativní zátěž, kterou přinesla  předchozí novela. Lidem jsou příspěvky vypláceny i s tříměsíčním zpožděním a ti se dostávají do neřešitelné situace, protože jim nezbývají prostředky na živobytí. Bylo by velkou chybou reformu přijmout,” řekla o návrhu senátorka Renata Chmelová.

Poslanci z KDU-ČSL se pokoušeli navrhnout, aby případnému omezení dávek předcházelo přijetí zákona o sociálním bydlení a jeho uvedení do praxe. Takový zákon se připravoval už za Sobotkovy vlády, ale nakonec jeho prosazování skončilo krachem. Tehdejší vláda sice zákon schválila, ale na samém konci funkčního období. Dostal se tak sporu mezi ministerstvem práce vedeným Michaelou Marksovou a ministerstvem místního rozvoje vedeným Karlou Šlechtovou. Návrh byl nakonec zablokován sněmovnou.

Současný návrh z dílny ANO kritizuje bývalá ministryně práce a sociálních věcí. „Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje zákon o sociálním bydlení, který se týká čistě výstavby. Neřeší situace, kdy obec nemá na výstavbu pozemky. Náš původní návrh s tímto počítal a také s využitím stávajících budov v jiném než obecním vlastnictví. Vůbec také neřeší sociální práci s částí těch lidí a počítá s tím, že v sociálním bydlení budou ti lidé jen rok. A co pak? K tomu ministerstvo práce chystá reformu dávek na bydlení, která bez vytvoření systému dostupného veřejného bydlení může připravit  o dávky na bydlení až 28 tisíc domácností. Mrzí mě, že neprošel náš původní návrh, který byl důkladně do detailu propracovaný a dlouho diskutovaný,“ řekla pro Echo24 Michaela Marksová.

Návrh zákona o sociálním bydlení pak chce hnutí ANO stihnout do října. Deníku Echo24 to potvrdila ředitelka odboru komunikace ministerstva práce a sociálních věcí Veronika Vároši. „Návrh věcného řešení a věcného záměru je v plné přípravě. Dochází k vyjasnění otázek, které se vztahují se k povinnostem obcí, formám nájemních smluv, parametrům sociálních bytů a bytů v sociálních domech a modelům financování. Probíhají jednání s dotčenými resorty a zástupci měst a obcí. Na vládu předložíme věcný záměr zákona na podzim tohoto roku,“ řekla Veronika Vároši.

ČSSD návrh stáhne

Pokud sociální demokracie povede ministerstvo práce a sociálních věcí, stáhne sporný chystaný návrh změn v dávkách na bydlení. Při sněmovní debatě to řekl předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Ministryně v demisi Jaroslava Němcová své záměry před poslanci hájila. Omezí podle ní nadužívání a zneužívání dávek. Peníze mají směřovat k potřebným lidem, nikoli k těm, kteří si na dávkách postavili byznys, zdůraznila.