Babišův kabinet znovu vytáhl absurdity. Zrušení vánočních trhů nebo nutnou zavíračku v hospodách
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vláda Andreje Babiše si nevzala ponaučení ze svých dřívějších zmatených opatření a hned první den vydala matoucí restrikce. Největší emoce totiž vyvolává zákaz vánočních trhů těsně před začátkem Adventu, kdy trhovci mají nakoupeno zboží a produkty. Živnostníci jsou také naštváni kvůli tomu, že opatření jasně zvýhodňuje velké hypermarkety, kde vánoční zboží je volně k dostání. Pořadatelé vánočních trhů se tak i kvůli tomu přejmenovávají na farmářské trhy, aby na ně vládní nařízení nepadlo.
Po vysokých číslech nakažených koronavirem se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) spolu s premiérem Andreje Babišem (ANO) rozhodli znovu zavést restrikce, které však dopadají i na očkované a ty, kteří nemoc prodělali. Vláda totiž vyhlásila ze čtvrtka na pátek nouzový stav a k tomu vydala některé zákazy, které se však zřejmě míjejí svým účinkem.
Už v minulosti vláda například zakázala veškerý prodej alkoholických nápojů. Lidé si tak nemohli ani koupit u výdejového okýnka například pivo v PET lahvi. Po úpravě paragrafu však došlo ještě ke zhoršení, protože vláda zakázala prodej točeného piva. Další chybná verze pak zakázala i jakýkoliv prodej nealkoholických nápojů. To vedlo k absurdním situacím, kdy prodejci vydávali kávu zabalenou v pytlících. Stejný zmatek vyvolalo také nařízení, které zakazovalo provoz kantýn ve firmách a společnostech. Lidé si totiž jídlo mohli zkonzumovat jen v šatnách nebo na svém pracovišti, což znamenalo větší riziko než v prostorných jídelnách.
Vláda však nyní najela do stejných kolejí. Dva dny před první adventní nedělí totiž stát zakázal pořádat vánoční trhy. Mezi lidmi jsou oblíbené a nakoupit lze na nich různé vánoční předměty, dekorace nebo i svařené víno. Babišova vláda tak vydala opatření, které se týká jak adventních, tak vánočních trhů. Definicí podle vlády je, že se jedná o „příležitostné trhy zřízené pro předvánoční období. Nemá být tím dotčen prodej vánočních stromků, chvojí, jmelí a dalších produktů a také ryb a produktů z nich.
Stát ovšem velmi znevýhodnil adventní a vánoční stánkaře. Farmářské trhy se totiž konat dál mohou a vláda tak absurdně zakázala pouze vybraný druh podnikatelské činnosti. Na to reagovali například ve městě Most, kde sice vedení města zrušilo vánoční trhy, ale nahradilo je zimními farmářskými trhy. Primátor Jan Paparega (PRO! Most) k tomu uvedl, že jde o hloupé nařízení, protože omezuje pohyb osob ve volném prostranstí a na čerstvém vzduchu.
Za trhovce se postavila také Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle nich je nařízení zakazující adventní a vánoční trhy nerovností vůči drobným podnikatelům. „Výhrada se týká zejména venkovních vánočních trhů, které se musejí dnešním dnem zcela uzavřít na 30 dnů. Na rozdíl od nich však mohou dále fungovat trhy farmářské a zejména prodej vánočního zboží v hypermarketech,“ uvedla asociace v prohlášení.
Podle nich mají podnikatelé na vánoční trhy vše připravené a mnohdy to bývají i jejich veškeré finanční zdroje. „Nakoupili zboží, zaplatili předem brigádníky a zákaz vánočních a adventních trhů je pro ně faktický lockdown. Na vánočních trzích jsou jako na jediném místě prodávány ruční řemeslné výrobky českých výrobců, které nenabízejí unifikované nabídky nadnárodních hypermarketů, a je dlouhodobě velmi obtížné jejich tradici zachovat. Jde o drobné podnikatele a živnostníky, kteří se nemohou dostat do obchodních center, zachovávají tradiční české řemeslo, které zákazník v hypermarketech nekoupí,“ uvádí asociace, která jasně vyzývá k tomu, aby se restrikce zmírnily a došlo k zachování provozu trhů za stejných podmínek, za jakých fungují nyní farmářské trhy.
Nelogičnost je také podle podnikatelů i večerka pro hospody a restaurace, která je od 22. hodiny večer. Provozovatelé totiž nechápou, jak se zamezí šíření viru v určitou hodinu. „Jsme zklamáni tím, že se vláda nepoučila z minulosti a ve svých opatřeních nijak neřeší například shlukování osob po konci provozní doby ve 22:00,“ uvedli za sekci například místopředseda komory Tomáš Prouza, člen představenstva Asociace malých a středních podníků Luboš Kasnter nebo prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Podle společnosti Storuys se jedná o likvidační restrikce, které se dotknou většiny gastronomických provozů. „Vláda schvaluje opatření opět na poslední chvíli. Gastroprovozy nemají žádný čas se připravit. Například skladové zásoby podniky obvykle neřeší ze dne na den. Pro některé provozy dnes vyhlášená opatření znamenají de facto uzávěru, protože se jim nevyplatí otevírat,“ uvedla mluvčí společnosti Jana Kohoutová. Více jsme psali zde.