Odposlechové déjà vu. Tentokrát s Faltýnkem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dějí se velké věci – alespoň to sugerují titulky a zprávy mnohých médií. Policie vytáhla proti „velkým rybám“ kvůli údajnému ovlivňování tendru na mýtný systém, vyslýchaný byl i Jaroslav Faltýnek, „dvojka“ vládního hnutí ANO. Všechno to zároveň působí jako déjà vu, jenom ústřední figury se vyměnily. Okázalý zásah, po němž do médií uniknou odposlechy, prý usvědčující politika z nezákonného jednání. Někomu to může připadat jako „poetická spravedlnost“ – podobná policejně-mediální souhra před lety připravovala půdu pro nástup „nových pořádků“, kampaň, v níž rezonovalo heslo „všichni kradou“.
Teď jako kdyby to vypadalo, že i současná vládní garnitura dostává ochutnat podobnou medicínu. Jenomže co bylo nepřijatelné tehdy, je nepřijatelné i dnes, jakkoliv mohou události šest let staré působit jako historky z pravěku.
Není možné, aby „orgány činné v trestním řízení“ používaly média jako nějakou svou servisní organizaci, přes niž budou v různých kauzách pouštět informace nebo spíš fragmenty informací, jež se jim vypouštět hodí, a vytvářely tak tlak na různé ty „sprosté podezřelé“. Možná ještě horší je, když média tuhle zprostředkovatelskou úlohu ochotně přijmou, vzdají se vlastního šetření a úsudku a vystačí si s policejní (nebo jakou) verzí. Rozšířila se – tady i ve světě – představa, že záznam, audio či video, je jakýsi otisk reality, nějakými interpretacemi nekontaminovaná pravda. Samozřejmě je to omyl. Zájem demokraticky smýšlející veřejnosti nespočívá v tom, aby se politik X nebo Y dostal za mříže, ale aby společnost fungovala na základě nějakých principů a úcta k nim nebyla podmíněna tím, kdo se momentálně ocitl na mušce.
Jaroslav Faltýnek se možná dopustil trestného činu, je významným reprezentantem hnutí, které je pro zdejší demokracii nebezpečné (velká část voličstva si to ale nemyslí). Pokud bude muset odejít kvůli podobným metodám, jaké ho pomáhaly vynést k moci, triumfem spravedlnosti to rozhodně nebude. A navíc, pokud by snad někdo s kauzou kolem mýtného spojoval nějaké politické naděje, tahle forma spravedlnosti páně Faltýnkovo hnutí stejně neohrozí. Andrej Babiš už prokázal schopnost nechat po sobě stéci vskutku ledacos, Jaroslava Faltýnka může obětovat lehce – místopředseda ANO by nebyl ani první, ani poslední.