Praha centrem vesmírného programu EU? Kosmická agentura by se mohla díky brexitu rozšířit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Praha by se mohla stát centrem vesmírného výzkumu Evropské unie. Česká republika by alespoň takto profitovala z brexitu. Po vystoupení Velké Británie z EU totiž nastane velké stěhování úřadů, z čehož by Praha mohla těžit. Jiří Pospíšil (TOP 09) akci přirovnává ke Kulovému blesku, kultovnímu filmu o stěhování. Agentura pro evropský globální navigační družicový systém (GSA) sídlící v Praze se tak může rozrůst o stovky zaměstnanců.
Dnes se hovoří o změně struktury a rozšíření působnosti GSA. Podle návrhu Evropské komise by GSA mohla i díky brexitu pod sebe sdružit řízení provozu kosmických programů EU a znásobit počet zaměstnanců na území Prahy. K tomu je nutné najít i odpovídající prostory. Agentura GSA, která je pověřena řízením navigačního systému Galileo, je dnes jedinou agenturou EU sídlící v ČR. V Praze od roku 2012 zaměstnává kolem 200 lidí. Za dobu své existence společně s Galileem přinesla do českého rozpočtu přes tři miliardy korun.
Jak by přesun vesmírné agendy do Prahy vypadal, popsal pro Echo24 Jiří Pospíšil: „Šlo by zkrátka o takový větší mnohostranný přesun. My bychom rádi, aby se veškerá agenda, která se týká kosmického výzkumu Evropské unie, koncentrovala v Praze v rámci jedné agentury. Je to výměna nepřímá, protože některé ty programy nesídlily v Londýně, ale byly v Bruselu. V rámci reorganizace se některé věci přesouvají do Bruselu, tak je potřeba zas jiné z Bruselu přesunout. Trochu to připomíná film Kulový blesk.“
Věc je nyní ve fázi trialogu, neformálního zasedání, které mohou uspořádat Rada EU, Evropský parlament nebo Evropská komise, jejichž zástupci se jednání účastní. Výsledná dohoda je neformální a každý z orgánů ji musí schválit v souladu se svým jednacím řádem. „Zatím to podle mě vypadá nadějně. Za vedení Prahy říkám, že my to podporujeme, protože mít v hlavním městě evropskou instituci, je vždycky pro to město i zemi přínosem, jak z pohledu ekonomického, tak z pohledu prestižního. Jsme připraveni poskytnout maximální zázemí, aby k posílení existující instituce došlo,“ řekl Pospíšil pro Echo24.
„Agentura GSA je pro Prahu prestižní záležitostí. Hlavnímu městu přináší i řadu výhod, know-how, rozvoj malého a středního podnikání, finance nebo kongresovou turistiku. Přístup Prahy směrem k agentuře proto musí být aktivní a pozitivní. Samozřejmě jsem připraven věc podpořit na úrovni Evropského parlamentu,“ uvádí Pospíšil.
Magistrát hlavního města Prahy se k rozšíření agentury historicky vyjádřil pozitivně, nicméně samotného procesu už se aktivně neúčastnil. Nově zvolení zástupci města na únorové schůzce projevili zájem o to, aby se pražský magistrát aktivně zapojil do práce vládní komise. „Velmi rád podpořím další rozvoj a rozrůstání agentury GSA. Naší snahou je do Prahy přivést i další významné evropské, ale i světové instituce. Věřím, že z toho bude těžit celá Česká republika. Jsem připraven poskytnout maximální součinnost,“ říká radní Jan Chabr. „Praha usiluje o rozšíření kosmické agentury GSA, rozvoj technologií a průmyslu v tomto sektoru by byl pro Prahu velkou ctí,“ uvedl pro Echo24 primátor Zdeněk Hřib.
Evropský globální systém Galileo tvoří třicet satelitů ve vesmíru, s nímiž je schopen určit polohu až na 20 centimetrů. Díky tomu je přesnější a spolehlivější než americký systém GPS. Galileo oficiálně poskytuje služby od roku 2016. Využívá ho například systém eCall, kterým musí od dubna 2018 disponovat všechna auta vyráběná v EU. V případě nehody systém vůz lokalizuje a o nehodě vyrozumí složky integrovaného záchranného systému. Galileo bude využíván od roku 2020 i v systému elektronického mýtného na českých dálnicích.