Neobsazený ministerský post

Poche bude na ministerstvu zahraničí politickým tajemníkem. Zadarmo

Neobsazený ministerský post
Poche bude na ministerstvu zahraničí politickým tajemníkem. Zadarmo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Europoslanec Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman nejmenoval ministrem zahraničí, bude na ministerstvu politickým tajemníkem. Poche to řekl serveru IHNED.cz. Pozici bude zastávat jen za symbolickou odměnu a zároveň zůstane i poslancem v Evropském parlamentu. Řízením ministerstva zahraničí Zeman pověřil předsedu ČSSD a nového ministra vnitra Jana Hamáčka.

„Nastupuji na ministerstvo jako nehonorovaný politický tajemník,“ řekl Poche serveru. „Samozřejmě nebudu nic řídit, má práce bude především v koordinaci a plnění různých úkolů,“ doplnil. „Budu mít dohodu o pracovní činnosti za symbolickou odměnu, takže se budu dál věnovat i práci europoslance,“ uvedl.

Na ministerstvu se chce zaměřit třeba na přípravu na blízký summit NATO nebo rozvíjení vztahů s Německem. Ve čtvrtek se Poche zúčastní oficiálního uvádění Hamáčka do funkce ministra zahraničí.

Zeman již dříve Pochemu doporučil, aby o funkci ministra neusiloval kvůli svým postojům k migraci a nařčením z korupce. Poche poté Hospodářským novinám řekl, že pokud nebude jmenován ministrem, musel by premiér Andrej Babiš (ANO) podat na prezidenta kompetenční žalobu. Podobně se vyjádřili i další sociální demokraté, protože podle nich má prezident na základě ústavy na návrh premiéra členy vlády jmenovat.

Babiš ale již v úterý uvedl, že ke kompetenční žalobě nevidí důvod. Také předseda ČSSD chce spor o jmenování Pocheho řešit spíše jednáním. Podáním kompetenční žaloby na prezidenta by se podle Hamáčka jenom zafixoval aktuální spor a post ministra by mohl zůstat neobsazený, dokud by nepadl verdikt soudu.

Podle ústavního právníka Jana Kysely při dnešním jmenování prezident vyhověl ústavě, pokud mu premiér po doručení původní nominace Pocheho dodal další návrh, ve kterém místo Pocheho navrhl do čela ministerstva Hamáčka. Pokud však Babiš trval na Pochem a Zeman nominaci nevyhověl, a navíc „svévolně“ jmenoval Hamáčka místo Pocheho, jednalo se o vážné porušení ústavy ze strany prezidenta, uvedl Kysela.

,