Editorial Dalibora Balšínka

Život plný bojů

Editorial Dalibora Balšínka
Život plný bojů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Přiznám se, že v posledních týdnech hledám energii a smysl psaní o čemkoli, ale naštěstí to není moje hlavní role. Tu vytrvale a s neutuchajícím entuziasmem plní moji kolegové, které pak povětšinou s potěšením čtu. Kromě pocitu marnosti z vývoje a směřování české společnosti mě zaměstnávají i věci spojené se zajištěním existence redakce.

Neřeším nic výjimečného, s podobnými strastmi se potýkají všechna klasická média založená na tradičních principech a především nezávislosti – s velkou výjimkou těch, která našla azyl u silných finančních skupin, anebo těch, která se stala součástí ekonomického a politického komplexu. Těm jejich smysl dává vůle a zájmy jejich vlastníků. Echo se navíc za čtyři roky svého bytí vykrystalizovalo v médium zastávající tradiční a konzervativní hodnoty, čímž si situaci ještě více komplikujeme, protože modernímu věku vévodí internacionalistický progresivismus.

Ideály ale stále neztrácíme, lidé z distribuce tisku tvrdí, že Týdeník Echo byl jediným týdeníkem, jemuž v loňském roce rostl prodaný náklad, podle našich dat šlo o 10 procent, o něco více rostl počet předplatitelů, roste zájem čtenářů o placený internetový deník EchoPrime a samotný deník Echo24, se kterým jsme začali jako s prvním, má podle oficiálních statistik 1,2 milionu uživatelů měsíčně. Tak jako ostatní média nás ale ruinuje Google a Facebook, který dramaticky snižuje cenu inzerce, a díky tomu požírá celý trh do té míry, že i tak vysoká čísla čtenářů nám stačí jen na pokrytí technických nákladů.

Naše víra se tak opírá o čtenáře, kteří jsou ochotni si Týdeník Echo kupovat nebo předplácet a doporučovat jej lidem, jimž je naše pojetí světa blízké. Právě aktuální vydání našeho časopisu patří k hodně povedeným. Dan Kaiser zaletěl na otočku do Milána, aby tam udělal rozhovor s předním italským sociologem Nandem Pagnoncellim, který osvětluje výsledky parlamentních voleb na Apeninském poloostrově (velké díky patří italskému velvyslanci v Praze Aldovi Amatimu, jenž zprostředkoval spojení), ze zdravotní dovolené se vrátil Martin Weiss se dvěma texty.

První je titulním tématem a popisuje pozadí napjatých vztahů mezi Londýnem a Moskvou, ve druhém se vrací ke knize Ivana Krasteva, s nímž jsme před rokem přinesli rozhovor (ten si můžete najít i na EchoPrime). Proč to nepřiznat, hradní mluvčí byl inspirací k rezonujícímu tématu o pionýrech a Jiří Peňás zavzpomínal, jak to tenkrát bylo a jak to bylo s těmi, kteří mezi jeden a půl milionu organizovaných dětí nepatřili. Stejný autor dodal rozhovor ze Slovenska o Češích, Maďarech, Slovácích, Tisovi a Husákovi. Jako téměř každé vydání se můžete těšit na filmový příspěvek od Ondřeje Štindla. A jako připomínku toho, že někde je ještě hůř, publikujeme text sinologa Martina Hály o upevňování moci nového čínského vůdce. Bude líp. Čtěte Echo.

21. března 2018