Lidé bezmyšlenkovitě poskytují svou DNA. Ta může sloužit k vývoji biologických zbraní, varují v USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyhýbejte se službám testování DNA, vaše genetické informace mohou sloužit k vývoji biologických zbraní, varoval Američany člen výboru pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů Jason Crow. Zbraně by podle něj mohly být použity účelně na určité skupiny obyvatel Spojených států amerických nebo dokonce na konkrétní jednotlivce. Informuje o tom server Fox News.
Podle Crowa je přílliš mnoho Američanů ochotno poskytnout svou DNA soukromým společnostem. Často se tak děje například u společností, které nabízí vyhledání předků a původu jedince pomocí DNA. Vzorek si v těchto případech odebírají lidé většinou sami doma a následně ho zasílají do genetických laboratoří, kterým za službu vyhledání původu zaplatí. Několik málo, hlavně amerických společností, disponuje databázemi genetických vzorků milionů lidí z celého světa. Koníček zasílat své DNA do těchto firem, kde pak už lidé, i přes ujišťování, nad ním nemají kontrolu, je velmi populární také v Česku. Lidé tak mohou díky obsáhlým databázím objevit své nečekaně blízké příbuzné nebo tisíce let vzdálené příbuzné či předky mezi slavnými osobnostmi, či vystopovat, z jakého kontinentu nebo oblasti jejich předci přišli.
"Nelze o tom diskutovat, aniž bychom se bavili o soukromí a ochraně komerčních údajů," řekl Crow na Aspenském bezpečnostím fóru v Coloradu. Očekávání ohledně vlastního soukromí se podle něj za posledních 20 let ve společnosti výrazně zhoršila, velmi malá jsou v případě mladých lidí.
"Lidé velmi rychle plivnou do kelímku a pošlou ho do 23andMe (Kalifornská genetická laboratoř - poz. red.) a získají opravdu zajímavé údaje o svém původu," uvedl Crow s tím, že jakmile soukromá společnost má k dispozici DNA člověka, může genetickou informaci o daném jedinci následně prodat. Genetická společnost 23andMe popřela, že by postupovala tímto způsobem a prodávala soukromé informace svých zákazníků.
Stejnou technologii by podle senátorky Joni Ernstové, která se rovněž účastnila bezpečnostního fóra, mohli použít nepřátelé Spojených států, aby cíleně zaútočili na zemědělské plodiny a dobytek. Takový výpadek by pak mohl vyvolat hladomor.